Merkez Bankası’nın Levent Arsası Cami Oluyor

İstanbul Beşiktaş'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

27 Ocak 2016
Merkez Bankası’nın Levent Arsası Cami Oluyor

Planlarda merkezi iş alanı olarak gözüken Merkez Bankası'nın Levent arazisi dini tesis alanına dönüştürüldü...

Merkez Bankası'nın İstanbul Levent'te yer alan 18 dönümlük arsasında plan değişikliğine gidildi. 250 milyon dolar değer biçilen arazi Büyükdere Caddesi üzerinde Kanyon AVM’nin hemen karşısında ve İş Kuleleri’ne yaklaşık 350 metre mesafede bulunuyor.

Beşiktaş Müftülüğü, geçtiğimiz yıl Nisan ayında Merkez Bankası'nın 981 ada 72 parselde bulunan arsanın imar planlarının değiştirilmesi için İBB'ye başvurdu. Müftülük, planlarda "merkezi iş alanı" olarak gözüken arsanın kısmen "dini tesis alanı", kısmen de "kültürel tesisler alanı" olmasını istedi. İBB, plan değişikliğiyle arsayı merkezi iş alanından çıkarıp, cami alanı yaptı.

Plan değişikliğinden sonra arsaya cami yapılabilmesi için arazinin Merkez Bankası’ndan Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Milli Emlak’a devredilmesi gerekiyor. Arsa üzerinde yapılacak olan dini tesis için yapı yüksekliği serbest bırakılıp, çevre yapılanma şartlarının dikkate alınacağı bildirildi.

İmar planı değişikliğine itiraz eden Merkez Bankası ise İBB’ye yazı gönderdi. Yazıda, "Bankamızın İstanbul’daki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla söz konusu arsanın da dahil olduğu kapsamlı bir çalışma, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile başlatılan yazışmalar ve görüşmeler yoluyla devam etmesi nedeniyle, ilgi yazınızda bahsedilen imar planı değişiklik talebiniz uygun görülmemektedir" denildi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.