Mersin'de kendi enerjisini üretecek konut projesi inşa ediliyor

Türkiye'nin kendi enerjisini üreten ilk konut projesi Yenişehir'de hayata geçiriliyor.

20 October 2020
Mersin'de kendi enerjisini üretecek konut projesi inşa ediliyor Mersin'in Yenişehir ilçesinde hayata geçirilecek ve Türkiye'de kendi enerjisini üreten ilk konut projesi olma özelliği taşıyacak çalışmanın temel atma töreni düzenlendi. Törene, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de katıldı.

Projenin temel atma töreninde konuşma yapan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, bir ilke imza attıklarını belirterek, "Buradan tüm Türkiye’ye çevre ile ilgili bir mesaj veriyoruz. Türkiye’nin kendi enerjisini tedarik eden en büyük toplu konut projesini Yenişehir’de hayata geçiriyoruz. Biz yola çıkarken, aday adaylığı dönemimizde Yenişehir’i nasıl yöneteceğimiz ile ilgili stratejik planımızı altı temel ilke üzerinde kurmuştuk. Bu altı temel ilkeden bir tanesi de ekolojiydi. Ve doğayı korumak noktasında üzerimize düşeni yapmalıyız dedik ve göreve gelir gelmez de bu çerçevede projeler hayata geçirdik" diye konuştu.

ÇEVRE DUYARLI PROJELER İNŞA EDİLİYOR

Projenin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklendiğini belirten Başkan Özyiğit, "Şu anda Yenişehir Belediyesi Özel Ömer Faruk İlbilgen Gündüz Bakımevini LEED Sertifikalı olarak yapıyoruz ve tüm projelerimizi çevreye uygun olarak hayata geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediyesi olarak Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesini imzaladıklarını hatırlatan Başkan Özyiğit, "Bu sözleşmede 10 bin 186 tane belediyenin ortak imzası var. Çevreye duyarlı projeler yapma ve çevreyi koruma notasında ortak bir davranış sergilemekle ilgili attığımız bir adımdır. Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesini imzalayarak, 10 yıl içerisinde karbon salınımını yüzde 40 düşüreceğimizi taahhüt ettik. Bunu yapmanın yolu da bu şekilde çevreci ve kendi enerjisini üreten, atık suyunu ve doğadan gelen suyu değerlendiren binalar yapmaktır" diye konuştu.

Çevreye duyarlı yatırımların sürmesi adına çalışmalar yürüttüklerinden bahseden Özyiğit, "Yerel yönetimler olarak doğayı korumak için yapılan yatırımları teşvik etmemiz gerekiyor. Tabi bunun yasal altyapısı olması lazım. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ile bu konuya ilişkin görüşmelerimiz var. Çevreye duyarlı yatırımların önünün açılması bizim ortak anlayışımız olacaktır. Umut ediyorum ki bu başlangıç herkese ilham olur" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum