Metro Gelip Geçtiği Yerlerde Fiyatları Uçurdu

Raylı sistem hatları geçtiği bölgelerde fiyatları hızla arttırıyor. Uzmanlar yeni raylı sistem hatlarının olduğu bölgeye dikkat çekiyor...

26 Ekim 2015
Metro Gelip Geçtiği Yerlerde Fiyatları Uçurdu

Raylı sistem hatları geçtiği bölgelerde fiyatları hızla arttırıyor. Uzmanlar yeni raylı sistem hatlarının olduğu bölgeye dikkat çekiyor...

TSKB Gayrimenkul Değerleme şirketi ile Habertürk Gazetesi ortaklaşa bir çalışma yaparak İstanbul’da şu anda faaliyette olan ve gelecek dönemde hizmete girecek metro ve tren yolları üzerinde hangi istasyonun bulunduğu bölgede konut satış fiyatları ve kiraların ne kadar olduğunu açıkladı.

Metrekaresi 18 Bin Lira Etiler En Pahalı Nokta

Araştırmaya göre Etiler ve Rumeli Hisarüstü metro istasyonlarının bulunduğu bölgeler en pahalı nokta olarak belirlendi. Etiler'de satış fiyatı metrekare bazında 18 bin lira olarak görülürken, M2-M6 metro hatları üzerinde bulunan Rumeli Hisarüstü durağı, Taksim ile birlikte kira bakımında metrekaresi 55 lira olarak belirlendi. Konut fiyatlarının en ucuz olduğu bölge şu anda yapım halinde olan Marmaray-Gebze tren hattı üzerindeki İstanbul ile adeta birleşen Osmangazi-Gebze-Darıca durakları oldu. Bu bölgelerde konut fiyatları metrekaresi bin 550 lira, kiralar ise metrekaresi 6.50 lira olarak belirlendi.

Raylı Ulaşım Fiyatları İkiye Katladı!

İstanbul'da raylı ulaşımın geçtiği bölgelerdeki fiyat değişimleri gözle görülür seviyede. Araştırmaya göre 2013’te M3 hattında bulunan Ziya Gökalp Mahallesi’nde satılık metrekare fiyatları yüzde 137.5’lik artışla 2 bin 100 liradan 3 bin 800 liraya çıktı. Mahmutbey’de de metrekare satış fiyatı bin 800 liradan 3 bin 500 liraya, kiralık metrekare fiyatı ise 8 lira seviyesinden 16 liraya çıkarak yüzde 100 arttı.

Ulaşımın Gittiği Noktada Dönüşüm Başladı!

Araştırmaya göre ulaşım projelerinin olduğu noktada inşaat şirketleri kentsel dönüşüm projelerine başladı. Bağcılar, Mahmutbey, Yenikapı, Sanayi, Kartal, Acıbadem, Göztepe, Yenisahra gibi eski dayanaksız yapı stoğunun olduğu bölgeler raylı sistemle tanıştıktan sonra inşaat firmalarının dikkatini çekti. Merkeze yakın bulunan bu bölgelerde fiyat artışının hızla olması beklenirken, firmalarda hak sahipleri ile anlaşıp proje yapmak için yarışıyorlar.

Yeni Açılacak Hatlara Dikkat!

2015 ile 2019 arasında mevcut raylı ulaşım hattının 441 kilometre uzunluğuna çıkarılması planlanıyor. İlk olarak önümüzdeki yıl açılması planlanan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı projesi 20 kilometrelik uzaklığı 30 dakikaya düşerecek. 2016'da Kartal-Kaynarca Metro ile bir sonraki yıl Sabiha Gökçen Havalimanı - Kaynarca Metro Hattı’nın bölge fiyatlarını hızla yükseltmesi planlanıyor. Halkalı’dan başlayıp Gebze’ye kadar uzanan Marmaray hattın ise geçtiği istasyon bölgelerinde belirleyici olacak. 2017'de Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı, 2018’de Başakşehir - Kayaşehir Metro Hattı ve 2019’da Mahmutbey - Halkalı - Bahçeşehir Metro Hattı’nın hizmete girmesi ile bölgelere ulaşım sorunsuz hale gelecek.

Hatla Beraber Değer Artışı Geliyor!

Ulaşım hatları üzerindeki bölgelerde fiyatların devamlı yükseldiğine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Ancak şu anda planlama aşamasında ve yapım halinde olan ulaşım hatlarıyla birlikte bu artışların alanlarını daha da genişleterek İstanbul’un tamamına yayılmasının söz konusu olacağı neredeyse kesin. 2011 yılında İstanbul Metrosu’nun M2 hattında hizmete açılan Hacıosman durağının ardından buraya yakın noktalarda yüzde 20’lik artış meydana geldi. Yapımına karar verildiğinde, ihalesine çıkıldığında ve yapımı esnasındaki fiyat artışlarının dışında bir artıştı bu. İstanbul’da yeni dönemdeki metro, metrobüs ve Marmaray hatlarının yeni istasyon açılışları da fiyatları aynı şekilde yukarıya çekecek." dedi.

HabertürkHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat