Mevlana Projesinde İlk Adım Atıldı

30 Ekim 2015
PAYLAŞ
Mevlana Projesinde İlk Adım Atıldı

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh ilçesinde planlanan Mevlana Projesi için bölgede yıkılacak evlere karşılık yapılacak yeni evlerin inşaat çalışmaları başladı...

Afganistan'ın kuzeyindeki Belh ilçesinde bulunan Mevlana Celaleddini Rumi’nin doğduğu ev, babasının ders verdiği Sultan-ül Ulema Hoca Bahauddin Veled Medresesi'nin restorasyon projesi kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) ilk adımı attı.

Proje kapsamında bölgede evleri yıkılacak 28 aileye yapılacak yeni evler için inşaat çalışmaları başladı. TİKA tarafından yapılan evler iki, üç, dört ve beş odalı olarak dört gruba ayrılmakta olup 3 bin metrekare kapalı alana sahip. Ayrıca 29 adet temiz su kuyusu, stabilize yollar, elektrik şebekesi, bir adet mescit, köy giriş kapısı ve çevre duvarı da yapılacak.

Belh Valisi Ata Muhammad Nur, "Hoca Bahauddin Veled Medresesi'nin restore edilmesiyle Belh sakinleri ekonomik açıdan kalkınacak. Projenin bitmesinin ardından bölge turist akınına uğrayacak." dedi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, evlerin yapımına müteakip restorasyon işiyle ilgili ihalenin de yapılacağını ve gündemde olan projenin artık hayata geçirileceğini söyledi. Karadoğan, "27 Eylül 2015'te başlayan projenin süresi 3 ay ve teslim tarihi de 25 Aralık 2015 olarak planlanmaktadır." dedi.

Toki Haber


"Mevlana Projesinde İlk Adım Atıldı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap