Mısır Çarşısı Restorasyonu Ne Zaman Bitecek?

İstanbul Fatih'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

12 Ağustos 2015
Mısır Çarşısı Restorasyonu Ne Zaman Bitecek?

İstanbul'un tarihi ticari merkezlerinden Mısır Çarşısı'nda başlatılan restorasyon çalışmaları ne zaman bitecek? İşte yanıtı...

2013 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünün öncülünde restorasyona alınan Mısır Çarşısı'ndaki çalışmaların 2016 yılında tamamlanması beklendiği açıklandı.

1664 yılında inşa edilerek hizmete açılan ve daha önce "Yeni Çarşı" veya "Valide Çarşısı" isimleri ile hizme veren Mısır Çarşısı, 2013 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. Bir bölümü gece yapılan restorasyon çalışmalarının önümüzdek yıl tamamlanması beklenen Mısır Çarşısı'nda 1940-1943'te de kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılmıştı.

Mısır Çarşısı'nın restorasyonu hakkında bilgi veren Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, çarşının restorasyonunun, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanması üzerine çalışmalara başlandığını, bu kapsamda farklı malzemelerden yapılan pencere doğramalarının ahşaba dönüştürüldüğünü, dükkanlar ile vitrinlerin yeniden düzenlendiğini ve cephelerde bulunan çimento bazlı harçların yerine horasan harçlı derzleme yapıldığını söyledi.

Çalışmaların ağırlıklı olarak gece gerçekleştirildiğini de belirten Ertem, çatıda devam eden kurşun kaplama çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu daha sonra da zemin restorasyonuna başlanacağını ancak bu aşamada çarşının bölüm bölüm kapatılabileceğini söyledi.

Kapalıçarşı'da bulunan Sandal Bedesteni'nde yapılacak restorasyon için 80 esnafa dükkanlarını boşaltmalarını bildiren tebligat gönderildi.

İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen ve kentin önemli tarihi ve turistik yapıları arasında yer alan Kapalıçarşı'daki, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde olan Sandal Bedesteni'nde bulunan, halı, turistik eşya, çanta, takı, giysi satılan 80 dükkan sahibine tahliye tebligatı gönderildi. Fatih Kaymakamlığı tarafından gönderilen tebligatlarda 'fuzuli şagil' yani işgalci olarak tanımlanan esnafa 22 Nisan 2015 tarihine kadar söz konusu dükkanları boşaltmaları istendi.

Tahliye tebligatları ile şaşkına dönen esnaf ise Bedestenin restorasyona ihtiyacı omadığını, tahliyenin sebebinin de restorasyon olmadığını belirterek, Sandal Bedesteni'nin çok kıymetlendiğini, Kapalıçarşı'da 3 bine yakın dükkan olduğunu ancak yağmur zamanı bile kuru kalan tek kısmın Sandal Bedesteni olduğunu belirterek dükkanları boşaltmak istemediklerini ve eyleme hazırlandıklarını açıkladı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.