Muğla'da ev yapma düşüncesiyle arsa satın alacaklara uyarı

Bakanlığın kaçak yapılaşmayla mücadelesi kararlı bir şekilde sürüyor.

13 January 2021
Muğla'da ev yapma düşüncesiyle arsa satın alacaklara uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye'nin tüm bölgelerinde kaçak yapılaşmaya karşı yoğun çalışma yürütülüyor. Kaçak yapı sayısının dikkat çeken seviyelerde olduğu Muğla'da imarsız arsalara inşa edilen yapılar belirlenerek yıkılıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Muğla'da gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren temsilciler, vatandaşlara imar barışı konusunda uyarıda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imara aykırı yapıların önüne geçilmesi konusunda tavrının net olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, arsa satışlarında, "Nasıl olsa imar barışı çıkar" gibi vaatlerle satış yapmaya çalışanlara itibar edilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

TARIM ALANLARI KESİNLİKLE İMARA AÇILMIYOR

Muğla Emlakçılar Odası Ar-Ge Komisyonu Sorumlusu Erkan Deniz, insanların koronavirüs salgınında geniş arazileri tercih ettiğini belirterek bu alanlara inşa edilecek prefabrik yapılarla ilgili imar barışından yararlanma düşüncelerinin olduğunu ancak böyle bir durumun mümkün olmadığını ifade etti. Deniz, Bakanlığın tarım arazilerinin imara açılmaması konusunda kesin talimatlar verdiğinin altını çizdi.

ARSA SATIN ALACAKLARA UYARI

Ev inşa etme düşüncesiyle almayı düşünenlere belediyelerin İmar ve Şehircilik Müdürlüklerinden aldıkları yerin imarını sorgulatmaları yönünde uyarıda bulunan Deniz, "İnsanlar internetten gördüğü her ilana inanıp da 'Ben buraya kendime ev yaparım, nasılsa imar barışından yararlanırım' deyip de tarım arazileri, dağ bayır, dere, tepe arazilere ev yapmamalarını, öncelikle belediyeden ve konunun hakimi insanlardan bilgi almalarını tavsiye ederim" diye konuştu.

"KAÇAK YAPILAŞMAYA KARŞI CİDDİ DURUŞ VAR"

Muğla'da faaliyet gösteren Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp ise kaçak yapılaşmaya karşı ciddi çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, "İmarsız tarlası bulunan veya arsası imarlı olmasına rağmen, belediye süreçleriyle uğraşmak istemeyen insanların aklına ilk gelen konunun kaçak yapılar, prefabrik ya da ahşap evler olduğunu söyleyebiliriz. İmar affının tekrar geleceğine dair söylentilerin olması da bu tercihlerin artmasına sebep oluyor. Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum konuyla ilgili yeni bir sürecin gündemde olmadığını açıkladı. Bunun dışında Bodrum'da kaçak yapılaşmalara karşı çok ciddi bir duruşun olduğunu geçtiğimiz yıllarda hep beraber gördük" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum