Murat Kurum hızlı başladı

Yeni dönemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, göreve atanır atanmaz çalışmalara başladı.

24 July 2018
Murat Kurum hızlı başladı Yeni dönemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanlığını yürütecek olan, eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, göreve hızlı başladı. Daha önce çalıştığı kurumlarda yaptığı yeniliklerle adından sıkça söz ettiren Kurum’un, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da yeni bir soluk kazandırması bekleniyor. Nitekim Kurum, devam eden projelerin bir an önce bitmesi ve sektördeki problemlerin ortadan kalkması adına kısa zamanda çok sayıda sektör temsilciyle bir araya gelip, çok sayıda projeyi yerinde ziyaret etti.

81 İLİN MÜDÜRLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Bakan Kurum’un yaptığı ilk iş, 81 ilin il müdürlerini Ankara’da toplamak oldu. Burada gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kurum, il müdürlerine hitaben, ‘Sabah 8.30’da işe gidip akşam 5’te çıkacağız diye bir şey olmayacak. Gece gündüz hafta sonu ne zaman ülkenin bize ihtiyacı varsa çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Kurum, bu sözleriyle yeni dönemin nasıl geçeceğinin de sinyallerini vermiş oldu.

MÜTEAHHİTLERLE DE GÖRÜŞTÜ

Murat Kurum’un bir araya geldiği ikinci grup ise, inşaat sektörünün temsilcileri oldu. Yaptığı toplantıda, sektör temsilcilerini dinleyen Kurum, onlardan sorunlarını ve bu sorunların nasıl çözülebileceğini anlatmalarını istedi. Bakan Kurum, oldukça olumlu geçen görüşme sırasında tapuyla ilgili önemli çalışmaların yapıldığının müjdesini de verdi. Kurum ayrıca kentsel dönüşümün yerinde yapılmasına dayalı bir sistem getireceklerini ifade etti.

İl İl GEZİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendiren tüm konuları bizzat takip eden Kurum, şimdi de İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki tüm illeri dolaşarak, devam eden proje ve çalışmalar hakkında bilgi almayı planlıyor. İlk olarak İstanbul’daki tüm belediye başkanlarını bir araya getiren Kurum, onlardan yoğun artışın olmadığı formüller üzerinde çalışmalarını talep etti.

SUR PROJESİNİ İNCELEDİ

Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile bir araya geldikten sonra Diyarbakır’a giden Murat Kurum, burada Sur Projesi’ni yerinde ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sur’daki projelerin hızla devam edeceğinin altını çizen Kurum, millet bahçelerinin de yapımına kısa bir süre içerisinde başlayacaklarını belirtti.YAPIMI DEVAM EDEN PROJELERİ YERİNDE TAKİP EDİYOR

Yapımı devam eden projeleri hızlandırmak isteyen Kurum, yaptığı ziyaretlerle çalışmaları yerinde inceliyor. Son olarak Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasını ziyaret eden Kurum, bu projenin dünyanın sayılı örneklerinden biri olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestra binasının Ankara’ya ve ülkemize büyük değer kazandıracağını belirten Bakan Kurum, bina tamamlandığında kültür sanat alanındaki büyük bir eksikliğin giderilmiş olacağını sözlerine ekledi.

1.6 MİLYAR LİRALIK KAYNAK SAĞLANDI

Yaptığı açıklamalarda Türkiye genelinde deprem riski bulunan ve kentsel dönüşüm kapsamına alınan yapılar için 2018’in ilk 6 ayında 329 milyon 28 bin lira kira yardımı yaptıklarını belirten Kurum, bu rakamın riskli alanlar için ise 132 milyon 984 bin olduğunu söyledi. Ayrıca hak sahiplerine 15 milyon 840 bin lira faiz desteği sağlandığını kaydeden Kurum, 37 milyon 521 bin liranın ise kamulaştırıldığını ifade etti. Bakan Kurum, Türkiye genelinde kentsel dönüşüm kapsamındaki projelere bu güne kadar 1 milyon 606 milyon 308 bin lira kaynak aktarıldığını açıkladı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum