Murat Kurum: Önüne gelen inşaat yapamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni dönemde yapılacak düzenlemelerle birlikte, önüne gelen herkesin inşaat yapamayacağını belirtti.

14 August 2018
Murat Kurum: Önüne gelen inşaat yapamayacak Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikli olarak dev projeleri hayata geçirmek için gaza bastıklarını ifade eden Bakan Kurum, dolar üzerinden yapılan spekülasyonların boşa çıkacağını ve 15 Temmuz ruhuyla hareket ederek bu süreci de başarıyla geçeceklerini belirtti.

İLK İCRAAT KANAL İSTANBUL OLACAK

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı’na da dikkat çeken Bakan Kurum, bu kapsamda yapılacak ilk icraatın Kanal İstanbul projesinde ilk kazmanın vurulması olduğunu söyledi. 42 kilometre uzunluğunda olacak olan Kanal İstanbul’un her iki tarafında yatay şehirlerin kurulacağını belirten Kurum, bu bölgelerde çok sayıda fuar, üniversite ve sosyal donatı alanlarının yer alacağını açıkladı.

Aynı şekilde Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda Millet Bahçesi’nin kurulacağını belirten Kurum, İstanbul’da yapılacak olan Millet Bahçesi’nin büyüklüğünün 15 milyon metrekareyi bulacağını ve İstanbul’da yaşayan kişi başına düşen yeşil alanın yüzde 10 oranında artacağını ifade etti.

ÖNÜNE GELEN İNŞAAT YAPAMAYACAK

İnşaat sektöründe de köklü değişiklikler yapmayı planladıklarını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektörün sağlıklı olarak büyümesi adına, yapacakları çalışmalarla birlikte, her önüne gelenin inşaat yapamayacağını, bunun için finansman yapısı ve tecrübesinin olması gerektiğini belirtti. Bu şartları taşımayan çok sayıda firma olduğunu söyleyen Kurum, bugüne kadar bu şekilde çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu ve yeni düzenlemelerle birlikte bu tür mağduriyetlerin de ortadan kalkacağını kaydetti.

30 BİNDEN FAZLA SOSYAL KONUT İNŞA EDİLECEK

Bakan Kurum, Türkiye genelinde alt ve orta gelir grubuna hitap eden konutlar inşa etmeye devam ettiklerini ve ileride daha büyük ölçekli sosyal konut projelerine yöneleceklerini belirterek, bu projelere kaynak oluşturmak için tescil dışı alanları ekonomiye kazandıracaklarını ifade etti. 100 Günlük İcraat Planı’nda yer alan sosyal konut sayısının 30 bin olduğunu kaydeden Kurum, hedeflerinin bunun çok çok üzerinde olduğunu söyledi.

FİRMALARIN MALİ GÜCÜ DEĞERLENDİRİLECEK

Bundan sonraki süreçte, ruhsat başvurusunda bulunan firmaların, bir çok açıdan değerlendirilmeye tabi tutulacağını söyleyen Kurum, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nda da buna yönelik düzenlemelerin yapılacağını belirtti. Şehircilik anlamında da çok sayıda önemli adımların atılacağının sinyalini veren Bakan Murat Kurum, şehirlerin ihtiyaçları ve nüfusuna göre bir analizin yapılacağını bildirerek, gereksiz yapılaşmanın önüne geçileceğini söyledi.

SEKTÖRE YENİ DÜZENLEMELER KAPIDA

İnşaat sektörü temsilcilerinin sık sık dile getirdiği KDV, tapu harcı ve konut kredisi faiz oranları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektörü hareketlendirecek yeni düzenlemeler için çok sayıda çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yabancı alıcıların bu ay harekete geçmesi bekleniyor

Yabancı alıcıların bu ay harekete geçmesi bekleniyor

Salgın nedeniyle kapanan sınırların kısıtlı olarak açılmasıyla yabancılara konut satışının artacağı

05 August 2020


İranlı yatırımcılar İzmir'i tercih ediyor

İranlı yatırımcılar İzmir'i tercih ediyor

Türkiye'de en çok konut yatırımı yapan yabancılar arasında olan İranlıların İzmir'e ilgisi arttı.

04 August 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum