• Emlak Haberleri
  • MÜSİAD Başkanı: Gayrimenkul sektöründe vergi tamamen kaldırılmalı

MÜSİAD Başkanı: Gayrimenkul sektöründe vergi tamamen kaldırılmalı

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, gayrimenkul ve inşaat sektörlerindeki vergilendirme sisteminin yeni kanunla düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

02 Ağustos 2017
MÜSİAD Başkanı: Gayrimenkul sektöründe vergi tamamen kaldırılmalı MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, gayrimenkul ve inşaat sektörü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Abdurrahman Kaan, yeni kanunda gayrimenkul ve benzeri hakların tesliminde KDV istisnasının düzenlenmesi gerektiğine belirtti.

Abdurrahman Kaan, "İş yerleri ve arsaların yüzde 8-18 gibi oranla vergilendirilmesi adaletsizlik ve dengesizliklere sebep olmaktadır. Üstelik bu tip gayrimenkullerin nihai tüketici olmayan kurumlara satılacağı ve bunların da ödedikleri vergiyi uzun sürecek bir inşaat sürecinin bitiminden sonra geri alabilecekleri düşünüldüğünde, gayrimenkul sektöründen verginin tamamen çıkarılması adaletli olacaktır. İngiltere ve Almanya'da bazı özel durumlar hariç ticari gayrimenkullerin tesliminde KDV oranı sıfırdır" diye konuştu.

KDV’nin doğrudan tüketiciye faturayla satılabilecek ürün ve hizmetlerle sınırlandırılması gerektiğine değinen Kaan, ticari hayatın sonuç rakamlarıyla doğrudan ilgisi olmayan sermaye malı ve finans gibi hizmetlerin KDV devrini artırıcı etkilerinin azaltılması veya tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.  
KDV'nin mükellefe geri dönüşümünün hızlandırılması gerektiğini ifade eden Abdurrahman Kaan, yeni kanun değişikliğiyle devreden KDV'nin iadesini beklediklerini dile getirdi.

“İNŞAAT YATIRIMINDAKİ KDV’LER İADE EDİLMELİ”

İnşaat yatırımlarındaki KDV'nin iade edilmesinin yeni düzenlemede yer almasını istediklerini söyleyen Kaan, işletmelerin sermaye yatırımı olarak yaptırdıkları fabrika binalarının yapımında ödenen katma değer vergisinin çok büyük rakamlara ulaştığını, bunların eritilmesinin piyasaya yeni girmiş şirketler için uzun sürebileceğine vurgu yaptı.

Abdurrahman Kaan konuşmasını şöyle sürdürdü: "İnşaat sebebiyle devreden KDV stokunda meydana gelen artışın, inşaatı yaptıran şirkete nakden veya hesaben öncelikli sektör olarak iade edilmesi gerekir. Yenilenip tamamlanması gereken bütün iş yeri ve konut ihtiyacının karşılanmasında, malzeme imalatçılarına kadar bu sektörün çok hızlı bir iş ve sermaye döngüsüne ihtiyaç vardır. İnşaat sektörüne bağlanan KDV'lerin indirim ve iadesindeki gecikmeler aynı zamanda KDV'siz teslimleri de yaygınlaştırmaktadır. İnşaat sektöründen alınan devreden KDV kredisi sadece sektörü değil, Türkiye'yi küçültmektedir. 10 yılda tamamlanabilecek yenilenmiş Türkiye, 15-20 yıla uzayabilecektir."


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum