Müsilaj felaketi yazlık konut piyasasını etkiledi

Marmara'da görülen müsilaj, birçok şehrin yazlık konut piyasasını olumsuz yansıdı.

09 August 2021
Müsilaj felaketi yazlık konut piyasasını etkiledi Uzmanlar tarafından Marmara Denizi'nde geçtiğimiz Kasım ayından beri olduğu belirtilen, bu yaz dönemi başında ise ciddi sorun olarak görülen müsilaj, birçok şehrin yazlık konut piyasasını da etkiledi.

Ekonomist'te yer alan habere göre, İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Edirne'ye bağlı beldelerdeki yazlık konutlar, müsilajdan birinci derecede etkilenirken bu bölgelerden sezonluk ev kiralamayı planlayanların Ege Bölgesi'ni tercih etmeye başladığı belirtildi.

Özellikle deniz yaşantısına büyük zarar veren müsilajın bu nedenden ötürü yazlık bölgelerdeki gayrimenkul piyasasını etkilediği belirtiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimler ve üniversiteler sorunun çözümü için eylem planları hazırlayıp harekete geçseler de geniş bir alana yayılan sorunun çözümlenmesinin 2-3 yılı bulabileceği de ifade ediliyor.

"KONUT TALEBİNE OLUMSUZ YANSIDI"

Müsilajın yazlık konut piyasasını birinci derecede etkilediğini belirten Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Rapor Kontrol Müdürü Mehmet Ali Hartavi, "Sezonluk ev kiralama niyetinde olan yatırımcıların beklemeye geçtiği ya da Ege'de farklı bölgelere yöneldiği görülüyor. Bu durum henüz satış fiyatlarını etkilememesine karşın yazlık konut talebi üzerinde olumsuz etkilere yol açmaya başladı. Uzun vadede fiyatlara da yansıyacağını söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

İSTANBUL'U NASIL ETKİLEDİ?

Müsilaj felaketinin İstanbul konut piyasası üzerine etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, müsilajın gayrimenkul piyasasını etkileyeceğini ama çok büyük düşüşler olmasını beklemediklerini belirterek, "Genelde yazlık evler pandemiden dolayı tercih edildi, insanlar denizden ziyade bahçeli eve yöneldiler. Koku olayı ve denizin kullanılamaması gibi sebeplerden müsilaj, gayrimenkul piyasasını mutlaka etkileyecektir ama çok büyük düşüşler olmayacaktır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum