Müteahhitler satışta aracılık yapamayacak

Yeni Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği emlak aracılık faaliyetlerini de değiştirdi.

13 October 2020
Müteahhitler satışta aracılık yapamayacak Emlakçılıkta yeni dönem geçtiğimiz ay resmen başladı. Yapılan düzenleme ile yetki belgesi alamayanların emlakçılık yapamayacağı kararlaştırıldı. Yeni yönetmelik aynı zamanda emlak satışında aracılık kapsamını da kısıtlıyor.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik dahilinde yapılan düzenlemeye göre, emlak işletmeleri de taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette de bulunulmayacak. Eylül 2020 döneminde geçerli olan yönetmelikte alışveriş merkezi yönetimlerinin kiralama faaliyetleri dışında müteahhitler ve site yönetimlerinin aracılık faaliyetinin bulunmasının da önüne geçildi.

"MÜTEAHHİTLİK İŞLETMESİ DE BELGE ALMAK ZORUNDA"

Emlak satışları faaliyetleri hakkındaki yeni düzenlemeye dair değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, "Düzenleme çerçevesinde müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler. Özellikle mevcut durumda 2. el satış ve kiralama ofisi adı altında faaliyet gösteren müteahhitlere ait işletmeler de yetki belgesi almak zorunda. Ayrıca keyfi olarak emlak işletmelerine engellemeler yapan ve aracılık faaliyetinde bulunan site yönetimleri de bu kapsamda artık aracılık faaliyetlerinde bulunamayacaklar" ifadelerini kullandı.

BİLGİLER İLANDA YER ALMALI

Yeni düzenleme ile emlak işletmelerinin alım satım ya da kiralamasına yetkili olmadığı taşınmaza yönelik ilan vermelerinin yasaklanacağını belirten TÜGEM Başkanı Akdoğan, "İşletmeler taşınmazın satılması veya kiralanmasına yönelik ilanlarında yetki belgesi numarasına ve iletişim bilgilerine yer verecekler. Verdikleri hizmet nedeniyle edindikleri bilgi ve belgeleri, yetkilendirme sözleşmesinde belirtilen esaslar dışında açıklayamayacaklar" şeklinde konuştu.

Satış işlemlerine dair detaylardan da bahseden Akdoğan, "Aldıkları her teklifi ve karşı teklifi, hizmet verdiği kişilere doğru ve objektif bir şekilde en kısa sürede yazılı olarak veya elektronik ortamda sunacaklar. İlanlarında yetkilendirme sözleşmesine aykırı hususlara yer vermeyecekler" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum