Müteahhitler vade sürelerini kısaltıyor

İnşaat maliyetlerindeki artış konut satışlarını doğrudan etkiliyor.

13 December 2021
Müteahhitler vade sürelerini kısaltıyor İnşaat maliyetlerindeki artışlar konut dünyasını etkilemeye devam ediyor. Kamu bankalarının konut kredisi faizlerinde indirime gitmesine rağmen satışlarda beklenen seviyeye çıkılamıyor.

Dünya'da yer alan habere göre, konut üreticileri, maliyet yükselişlerinden korunmak amacıyla taksit sayısına sınırlama gibi çeşitli tedbirler geliştirmeye başladı. Şirketler eskiden 36 aya ulaşan vade imkanları sunarken bu süreyi 12 ile 18 aya kadar kısalttıkları veya tümüyle ortadan kaldırıyor.

Tüm bunların yanı sıra yükselen maliyetler sebebiyle satış fiyatı belirlemede zorluk çeken müteahhitlerin topraktan satmak yerine kaba inşaatı tamamladıktan satışa sunmaya yöneldiği belirtiliyor.

Satışlardaki son durumu değerlendiren Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, elinde stoku bulunan firmaların yavaş yavaş satışlarını başlattıklarını belirterek, "Sadece ihtiyacı kadar satıyor. Geri kalanı için de nakit akışı planladıktan sonra ilerliyorlar" diye konuştu.

"12 AYA DÜŞÜRDÜK"

Vadeli satışta süreleri kısalttıklarını belirten Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır ise konuyla ilgili açıklamasında, "Eskiden 21 ay vadeli satış yaparken, şimdi bu süreyi 12 aya düşürdük. Gelecek olan zamları öngöremediğimiz için böyle önlem aldık. Çünkü eskiden erkenden demir çimento bağlantısı yapabiliyorduk. Ama artık yapamıyoruz. Sadece asansör bağlantısı yapabildik. Ancak ona da zam geliyor. Dolayısıyla geçmişe dönüp baktığımızda maliyetler 2 kat arttı. Bu nedenle az az satışa çıkıyoruz. İnşaat bitiminde ise vadelendirme yapmıyoruz bankaya yönlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

MAKETTEN SATIŞLAR DURMA NOKTASINDA

Son yıllarda konut alıcılarının hem kira hem de taksit ödemelerinde zorlanması sebebiyle maketten satışın düşük seviyelerde seyrettiğini belirten Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, "Beylikdüzü'nde yapılan Babacan Center'da maketten satış yapıyoruz. Ancak ciddi risk alıyoruz. Çünkü 2 ay içinde beton fiyatı 300 TL'den 600 TL'ye geldi. Birçok firma durdurmuş olabilir. Vadeli satışa da devam ediyoruz. Yıl sonuna kadar bu süreci devam ettireceğiz. Ancak zorlandığımızda bu yöntemi de bırakabiliriz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum