Muvafakatname Nasıl Alınır ?

17 Mart 2015
PAYLAŞ
Muvafakatname Nasıl Alınır ?

Yazılı izin belgesi olarak tanımlanan muvafakatname nasıl alınır ? İşte muvafakatname nasıl alınır sorusunun yanıtı...

Gerekli durumlarda bazı kurumlar muvafakatname isteyebiliyor. Muvafakatname belgesi olmadığından işlemini gerçekleştiremeyenler sıklıkla muvafakatname nasıl alınır sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu sorudan önce muvafakatnamenin hangi durumlarda istenebileceğine değinelim.

MUVAFAKATNAME NEDİR ?

Muvafakatname Hangi Durumlarda İsteniyor?

Bir kişinin kendisi dışında başka bir kişinin üzerindeki hak ve çıkarları kullanılabilmesini sağlayan muvafakatname genellikle şu durumlarda isteniyor :

- Evli olan birey, yaşadığı evi satmak istediğinde mutlaka eşinden muvafakatname alması gerekir.

- 18 yaşın altında olanlar herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmesi için ailesinin iznini içeren muvafakatname istenir.

- Miras kalan varislerin ya da intikal yoluyla bir aracın devrinde varisler arasında 18 yaşını doldurmayan olduğu durumlarda muvafakatname istenebiliyor.

- Boşanmış ebeveynler, çocukları için pasaport çıkartmak istediğinde çocuğun velayetinin kimde olduğu fark etmeksizin muvafakatname belgesi isteniyor.

MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ NASIL HAZIRLANIR?

Muvafakatname Nasıl Alınır ?

Muvafakatname, noterlerden alınabildiği gibi halihazırda bir muvafakatname varsa bu muvafakatname yine noterlerde düzenlenebilir. Kayıtlarda muvafakatnamenin temini için başka bir kurum yoktur. Muvafakatname ihtiyacı olanlar ilgili noterlerden talep ettiği ve şartların uygun olduğu takdirde ilgili muvafakatname belgesini alabilir.


"Muvafakatname Nasıl Alınır ?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap