Nakliye Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden eve taşınırken başvurduğumuz nakliye firmalarını seçerken hangi hususlara dikkat etmemiz gerekir? İşte yanıtı...

20 Ağustos 2015
Nakliye Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden eve taşınırken başvurduğumuz nakliye firmalarını seçerken hangi hususlara dikkat etmemiz gerekir? İşte yanıtı...

İhtiyaç sahiplerini alanında uzman hizmet verenlerle bir araya getiren armut.com, nakliye firması seçerken ve taşınma esnasında dikkat edilmesi gerekenleri 10 madde ile açıkladı. Türkiye’nin nakliye ve taşınma haritasını çıkardı.

İşte nakliye firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler :

- Evinizdeki büyük eşya adedi ve boyutlarıyla ilgili detaylıca görüşün, gerekirse keşfe davet edin. Profesyonel nakliye firmaları ücretsiz keşif imkanı sunuyor. Böylece ihtiyacınızın doğru anlaşıldığından, uygun personel ve ekipman sağlanacağından emin olun.

- Taşınma kapsamı ve tutarına dair sözleşme yapın, taşınma sırasında eşyalarınıza bir zarar gelmesi durumuna karşı sigortalatıp sigortalatmadıklarını öğrenin ve sigorta yapan firmaları tercih edin.

- Demonte edilerek taşınması gereken eşyalarınızın bilgisini önceden paylaşın ve uygun malzeme getirmelerini isteyin. Eşyalarınız yeni evinizde tekrar monte edilirken özellikle dolap kapaklarının düzgün takıldığını işlem bitmeden kontrol edin.

- Eski evinizden avize, lamba, duvara monte edilmiş raf, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi hassas ürünlerin nasıl çıkarılacağını ve yeni eve nasıl yerleştirileceğini öğrenin. Nakliye ekibinde bu işin uzmanlarının bulunduğunu teyit edin ve hizmet kapsamında yeni evinizin duvarına montaj da varsa doğru konumlandırma için hizalama cihazı ile diğer gerekli ekipmanın olup olmadığını öğrenin.

- Yeni evinizin yönetimi ile taşınacağınız gün bilgisini paylaşın ve uygun park yeri ayarlamalarını isteyin. Bazı apartmanlar asansör kullanımına izin vermeyebilir veya giriş çıkış saatlerinde kısıt olabilir; bu gibi taşınma sırasında uyulması gereken kuralları önceden öğrenerek nakliyecinize rahat çalışma ortamı sağlayın.

- Paketleme sırasında eşyaların doğru şekilde gruplanmasına dikkat edin ve kolilerin üstüne yeni evde hangi odaya yerleştirileceğini açıkça yazmalarını isteyin veya siz yazarak yönlendirin. Böylece kolilerin doğru odalara dağıtılmasını sağlayarak daha kolay yerleşebilirsiniz.

- Özellikle tüm paketlemeyi nakliyeciniz yapacaksa kıyafetleriniz için kıyafet askılığı getirmelerini hatırlatın. Kıyafetlerinizin tozdan korunması için hassas kıyafetlerinizi koruyucu kılıflara yerleştirin ve onlarla taşınmasını sağlayın.

- Nakliye ekibindeki her personel aynı hassasiyette olmayabilir. Özellikle dikkat edilmesini istediğiniz noktaları önceden belirterek tabaklarla deterjanların aynı kutuya koyulması gibi sürprizlerden korunun.

- Çalışma esnasında her 2 saatte 1 defa kısa molalar vermeleri nakliye ekibinin enerji toplaması ve daha dikkatli çalışmasına yardımcı olacaktır. Yöneticileriyle de görüşerek ekibi mola kullanmaya teşvik edin ve küçük ikramlarda bulunun.

- Hem eski hem yeni evinizde nakliyecilere tanıdıklarınız veya siz eşlik edin. Eski evinizde nakliye ekibinin işi bittikten sonra, son bir defa kontrol ederek hiçbir eşyanızın unutulmadığından emin olun. Yeni evinize eşyalar yüklendikten sonra da kamyonu kontrol etmelerini isteyin ve hızlı çalışma esnasında farkında olmadan unutulan küçük parçalar için daha sonra uğraşmak durumunda kalmayın.

EN FAZLA TALEP EDEN 3 İL

2015 senesi boyunca ülkemizin dört bir yanından 40 binden fazla nakliye talebi yapıldı. Sırasıyla en çok nakliye talebi yapılan ilk 3 il İstanbul, Ankara ve İzmir olurken, bu şehirleri Kocaeli ve Bursa takip etti.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de nakliye talebinde bulunanların yüzde 60’ı yine aynı il içinde taşınırken, il dışına en çok taşınan şehrimiz Balıkesir oldu. Balıkesir’den taşınanların yüzde 20’si ise İstanbul ve Ankara’yı tercih etti. İstanbul’da nakliye talebi yapanların yüzde 80’i aynı yaka içinde kalırken, en çok taşınma talebi yüzde 61 ile Avrupa Yakası’ndan geldi.

armut.com, yaptığı analizle Türkiye’nin nakliye haritasını çıkardı. 2015 başından itibaren gelen 40.000’i aşkın nakliye talebi üzerinden yapılan analize göre 2,5 ayını geride bıraktığımız yaz mevsiminde bahara nazaran yüzde 70 daha fazla talep oldu. En çok nakliye isteği yapılan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa olurken, İstanbul’a en çok Ankara’dan nakliye işlemi yapıldı. İstanbul’dan diğer illere taşınma taleplerinde ise ilk sırada İzmir yer aldı, sırasıyla Ankara ve Antalya İzmir’i takip etti.

İSTANBUL AVRUPA YAKASI DAHA ÇOK TAŞINIYOR

İstanbul içindeki nakliye ve taşınma taleplerinin yüzde 61’i Avrupa Yakası’ndan gelirken, Anadolu Yakası yüzde 39 seviyesinde. Bununla birlikte İstanbul’daki 39 ilçe içinde en çok nakliye talebinde bulunan ilk 3 ilçe Kadıköy, Ümraniye ve Maltepe olurken, bu ilçeleri Bahçelievler ve Şişli takip etti. Armut’un analizine göre ağırlıklı evden eve nakliyat olan taleplerin yüzde 80’inden fazlası aynı yaka içinde kaldı. İstanbul’da taşınmaların yüzde 26’sı aynı ilçe içinde gerçekleşirken, bu oran Ankara’da yüzde 36, İzmir’de yüzde 33 oldu.

ÇANKAYA VE KARŞIYAKA'DA NAKLİYE TALEPLERİ ÇOĞUNLUKTA

Ankara’da en çok nakliye talebinde bulunan ilk 5 ilçe sırasıyla Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut, Keçiören ve Mamak oldu. İzmir’de ise en çok Karşıyaka, Bornova, Buca, Karabağlar ve Konak’tan nakliye talebi geldi.

Nakliyat hizmeti alanların yüzde 27’si eşya paketlemesini kendisi yapmak istiyor. yüzde 51 oranda kullanıcılar, mobilya ve beyaz eşyanın paketlenmesi noktasında nakliye şirketinden destek alırken, tüm paketlemelerin nakliyecilere ait olmasını isteyenler ise yüzde 22 seviyesinde kalıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman öden

29 Ekim 2017


Halkalı Yüksek Hızlı Tren Hattı ile hangi bölgeler değerlenir?

Halkalı Yüksek Hızlı Tren Hattı ile hangi bölgeler değerlenir?

İstanbul'da merakla beklenen projeler arasında gösterilen Halkalı Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda inşaat

27 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.