Narmanlı’ya Ne Olacağı Belli Oldu

İstanbul Beyoğlu'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

24 Nisan 2014
Narmanlı’ya Ne Olacağı Belli Oldu

İstiklal Caddesi’ndeki Narmanlı Han’ı satın alan işadamı Mehmet Erkul, yıkılıp tarihi dokusunu kaybedeceği iddia edilen binayla ilgili olarak “Değiştirmek ya da yıkmak niyetinde değiliz” dedi

 

İstiklal Caddesi’nin tarihi binalarından Narmanlı Han’ı satın alan Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul, binayı yıkmayacaklarını, sadece aslına uygun olarak restore edeceklerini söyledi

 

‘Dükkânları kiraya vereceğiz’

 

Mehmet Erkul, bu yıl içinde tadilata başlamayı planladıklarını söyleyerek, bu işlemin 1-2 seneden daha uzun sürebileceğini belirtti. Hanın işyeri olarak kullanıldığını söyleyen Erkul, yenilemeden sonra bu işlevinin devam edeceğini belirterek, “Alt katında dükkânlar var. Tadilat için boşaltıldıktan sonra tekrar ofis ve mağaza olarak kullanılabilecek” dedi.  Erkul, tadilattan sonra ofisleri satmayıp, kiraya vereceklerini kaydetti.

Hanın avlusuyla ilgili de bilgi veren Erkul, “Avluya ne olacağı merak konusu oldu. Orayı yine avlu olarak kullanacağız. O bahçe hanın nefes almasını sağlıyor” diye konuştu.

 

 

Ünlü yazarlar yaşadı


1831 yılında Rus elçilik binası olarak inşa edilen ve 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren Rus hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han’ın kaderi Narmanlı Ailesi’nin binayı 1933’te satın almasıyla değişmişti. Narmanlılar, hanı sanatçılara kiralamayı tercih ederken, burada ikamet edenler arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Aliye Berger gibi önemli isimler bulunuyordu.

 

untitled11

 

Türkiye Ermeni basınının önemli yayın organlarından Jamanak'ın merkezi uzun süre burada bulunmuştur.

Günümüzde binada sadece bir noter ofisi bulunmaktadır. 1990'ların başından bu yana Narmanlı Han'ın otele dönüştürülmesi için projeler yapılsa da, 11 mal sahibi arasında bir anlaşmaya henüz ulaşılamamıştır. Son olarak noter de 2010 yılı içinde taşınmıştır. 2011 Şubat ayı başında restorasyon için keşif çalışmaları başlamıştır.

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İBB'den satılık 5 arsa

İBB'den satılık 5 arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim günü Eyüp, Şişli, Kurtköy ve Kartal'da bulunan 5 arsasını sat

24 Eylül 2017


Avlu Torbalı projesinde satışlar başladı

Avlu Torbalı projesinde satışlar başladı

İzmir Torbalı'da hayata geçirilecek Avlu Torbalı projesinde cazip fiyatlı konutların satışları başla

24 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat