Nitelikli malzemeden oluşan binalar hayat kurtarıyor

Sağlam bina oluşturmak için malzeme türü oldukça önem taşıyor.

30 January 2021
Nitelikli malzemeden oluşan binalar hayat kurtarıyor Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de güvenli yapılar oluşturmak büyük önem taşıyor. Türkiye'nin birçok şehrinde deprem tehlikesi yaşanırken uzun zamandır riskli yapıları dönüştürme çalışması da sürüyor. Yeni bir bina oluştururken kullanılacak malzemelerin oldukça önemli olduğu biliniyor.

Binayı oluşturan müteahhitlerin yanı sıra o binada hayat sürecek kişilerin de binanın yapısal malzemeleri hakkında bilinçli olması gerektiği belirtiliyor.

BİNALARDA NİTELİKLİ MALZEMENİN ÖNEMİ

Hayatımızın her anında doğal afet ile karşılaşacağımızın bilinciyle hareket etmemiz gerektiğine dikkat çeken Baumit Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, "Büyük çaplı can ve mal kaybına sebep olan ve ne zaman meydana geleceği bilinmeyen doğal afetler; yeryüzünün her yerinde gerçekleşebiliyor. Yaşanan doğal afetlerin yanı sıra yağmur, rüzgar ve fırtınalar da yapılarımıza ve taşıyıcı yapı bileşenlerimize zarar verebiliyor. Binalarda yıllar içerisinde oluşan bu hasarlar, bir süre sonra ciddi boyutlara ulaşabilmektedir" diye konuştu.

Kendilerinin yüksek kalite ve standartlara sahip malzemeler kullandığından bahseden Dinçer, "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, Sıvalar, Zemin Sistemleri, Karo Yapıştırıcıları ve Örgü Harçları olmak üzere beş ana grupta ürünlerimizle yapıların dayanıklılıklarını ve dirençlerini artırmak için çalışıyoruz. Değişken ve zorlu hava koşullarına karşı 25 yıllık yaşlandırma testlerinden geçirilen nitelikli ürünlerimizi yapı sektörü ile buluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.

KOROZYONDAN KORUNMAK ÖNEMLİ

Binaların dış etkilerden korumak için doğru şekilde tasarlanarak inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Dinçer, "Bir binayı olağan dışı hava olaylarından korumak için dış cephe ısı yalıtımı yapmak gerekir. Isı yalıtımı yapıları ısı farklılıklarından koruma, genleşme büzülmeyi azaltma dolayısıyla taşıyıcı elemanların korozyondan korunmasına katkı sağlar. Yapıların korozyondan korunmaması deprem sırasında olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz ki, binalarda kullanılan nitelikli malzeme hayat kurtarır!" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum