Ödenen Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınır?

03 Mayıs 2016
PAYLAŞ
Ödenen Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınır?

Emlak vergisinden muaf olduğu halde vergi ödemeye devam edenler ödenen 5 yıllık emlak vergisini geri alabiliyorlar. Peki ödenen emlak vergisi nasıl geri alınır? İşte o sorunun cevabı...

Ev hanımları, emekliler, hiç geliri olmayanlar, engelliler, engelliler, gaziler, şehit yakınları en fazla 200 metrekare ve tek evi olması şartıyla emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bunun için ise bu şartları sağlayan kişilerin bağlı oldukları belediyeye gidip muafiyet formu doldurması gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMEMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Muaf olduğu halde emlak vergisi ödeyenler bağlı oldukları belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık ödemelerini iade alabiliyorlar. Belediyenin emlak birimine bir düzeltme dilekçesi ile durumunuzu açıklayarak vergi iadesini talep edin.

İADE EDİLMEZSE EĞER...

Belediye Başkanlığı’na hitaben verdiğiniz düzeltme dilekçesi ile belediyeler 60 gün içinde düzeltme ve iade yapmak zorunda. Eğer 60 gün içinde cevap vermezse ya da olumsuz yanıt verirse, 30 gün içinde Vergi Mahkemesi'ne dava açma hakkınız bulunuyor.

BU YIL EMEKLİ OLANLAR ÖDEYECEK

2016 yılı içinde emekli olacaklar 2016 yılı emlak vergisini ödeyecekler. Bu yıl emekli olup, emlak vergisinden muaf olmak isteyenler şartları yerine getiriyor ise belediyeye muafiyet başvurusu yapması gerekiyor. Böylece emekli olduğu tarihten bir sonraki yıl emlak vergisinden muaf oluyor. Yani 2017 yılından itibaren emlak vergisi ödeme zorunluluğu kalkıyor.


"Ödenen Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınır?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap