• Emlak Haberleri
  • Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirlerde evler boş kaldı

Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirlerde evler boş kaldı

Uzaktan eğitime geçilen bu dönemde 'öğrenci şehirlerinin' emlak piyasası etkilendi.

29 September 2020
Öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirlerde evler boş kaldı Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim yılında üniversiteler güz döneminde online eğitim kararı aldı. Bu dönemde birçok öğrenci üniversite eğitimini almak üzere şehir değiştiriyor olacaktı. Alınan karar, 'öğrenci şehri' olarak bilinen şehirlerin emlak piyasasını etkiledi.

Bursa, Eskişehir, Edirne gibi öğrenci nüfusunun fazla olduğu şehirlerde kiralık evlerin boş kaldığı ve kiraların da düştüğü belirtildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, "İstanbul dışında bu durum piyasaları oldukça etkiledi. Özellikle öğrenci illeri olarak Eskişehir, Edirne ve Bursa'da genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen 1+1 dairelerde arz fazlası söz konusu" şeklinde konuştu.

KİRALAR GERİLİYOR

Öğrenci nüfusunun yüksek olduğu şehirlerde uzaktan eğitime geçilmesi sonrasında evlerde boşluk oranı artığı gibi kiralarda da gerilemelerin yaşandığından bahseden TÜGEM Başkanı Akdoğan, "Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen bu tür taşınmazlarda pandemi nedeni ile boşluk oranı gelirleri azaltacak. Bu durum sadece konut türü taşınmazlarda değil, yurt gibi yatırım yapılan diğer taşınmaz türlerinde de gelirlerin düşmesine neden olacaktır" diye konuştu.

AİDAT KONUSUNDA TALEP VAR

Söz konusu şehirlerde evlerin boş kalmasıyla aidatların mülk sahiplerini zorda bıraktığını belirten Akdoğan, "Öğrencilerin evleri boşaltması piyasaya olumsuz yansıyor. Yatırımcılar bir gelir modeli olarak bu bölgelerden ev tutuyordu. Boşalan bu evlere şimdi kiracı bulmak zor olduğu gibi aidat giderleri de mülk sahiplerini zorluyor. Havuzlar, spor salonları, hamam, sauna gibi hizmetler kullanılmamasına rağmen aidatlara yansıtılıyor. Ev sahipleri en azından bunlara indirim yapılmasını talep ediyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum