Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor

01 Haziran 2016
PAYLAŞ
Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor
Öğrenci yurtlarının açılması ve işletilmesiyle ilgili yetki Milli Eğitim Bakanlığı'na geçiyor. Yurtların denetimini de üstlenecek olan Bakanlık, mevzuata aykırı durumlarda yurtları kapatabilecek...

TBMM’ye sevk edilen Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yeni kanun tasarısı özel yurtlara ilişkin yeni hükümler getiriyor. Bununla beraber öğrencilere barınma hizmete sunan konuk evi, misafirhane, apart gibi işletmeleri açma ve çalışma ruhsatı düzenleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’na geçiyor.

Yeni mevzuatla beraber Büyükşehir Belediyesi, Belediye ve İl Özel İdaresi kanunları ile diğer kanunlarla belirlenen izin veya ruhsatlara ilişkin hükümler öğrencilere özel kurumları kapsayamayacak.

Kanun tasarısının yasalaşmasıyla beraber öğrenci yurtlarını açma ve çalışma ruhsatını Milli Eğitim Bakanlığı verecek. Bununla beraber uygulamadan doğan sorunların giderilmesi hedefleniyor.

Yurt, pansiyon, öğrenci apart evi, stüdyo ev hizmet veren kurumların standartları Bakanlık tarafından belirlenirken, bu kurumlar Bakanlık tarafından denetlenebilecek ve mevzuata aykırı durumlar halinde bu kurumları kapatabilecek.

"Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap