Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor

Öğrenci yurtlarının açılması ve işletilmesiyle ilgili yetki Milli Eğitim Bakanlığı'na geçiyor. Yurtların denetimini de üstlenecek olan Bakanlık, mevzuata aykırı durumlarda yurtları kapatabilecek...

01 Haziran 2016
Öğrenci Yurtlarının Ruhsat Yetkisi MEB’e Geçiyor Öğrenci yurtlarının açılması ve işletilmesiyle ilgili yetki Milli Eğitim Bakanlığı'na geçiyor. Yurtların denetimini de üstlenecek olan Bakanlık, mevzuata aykırı durumlarda yurtları kapatabilecek...

TBMM’ye sevk edilen Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yeni kanun tasarısı özel yurtlara ilişkin yeni hükümler getiriyor. Bununla beraber öğrencilere barınma hizmete sunan konuk evi, misafirhane, apart gibi işletmeleri açma ve çalışma ruhsatı düzenleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’na geçiyor.

Yeni mevzuatla beraber Büyükşehir Belediyesi, Belediye ve İl Özel İdaresi kanunları ile diğer kanunlarla belirlenen izin veya ruhsatlara ilişkin hükümler öğrencilere özel kurumları kapsayamayacak.

Kanun tasarısının yasalaşmasıyla beraber öğrenci yurtlarını açma ve çalışma ruhsatını Milli Eğitim Bakanlığı verecek. Bununla beraber uygulamadan doğan sorunların giderilmesi hedefleniyor.

Yurt, pansiyon, öğrenci apart evi, stüdyo ev hizmet veren kurumların standartları Bakanlık tarafından belirlenirken, bu kurumlar Bakanlık tarafından denetlenebilecek ve mevzuata aykırı durumlar halinde bu kurumları kapatabilecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kunduzlu Barajı'nda işlem tamam

Kunduzlu Barajı'nda işlem tamam

DSİ tarafından Çorum'da inşa edilen Kunduzlu Barajı'nın yapımı sona erdi.

16 Temmuz 2017


Cumhurbaşkanı Erdoğan Şehitler Anıtı'nın açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şehitler Anıtı'nın açılışını yaptı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yapılan '15 Temmuz Şehitler Anıtı' törenle açıldı.

16 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat