• Emlak Haberleri
  • Ön ödemeli konut satışlarında 'yapı ruhsatı' uyarısı!

Ön ödemeli konut satışlarında 'yapı ruhsatı' uyarısı!

Konut satın alırken ön ödeme yapacak yatırımcılara önemli uyarı geldi.

12 August 2020
Ön ödemeli konut satışlarında 'yapı ruhsatı' uyarısı! Konut satışlarının hareketlilik yaşadığı şu günlerde yatırımcıların mağduriyet yaşamaması adına kritik uyarılar yapılıyor. Özellikle henüz proje geliştirme aşamasında olan konut projelerinde yapılacak yatırımlarda bazı kritik detaylar öne çıkıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamza Yanık da konut satın alırken ön ödeme yapacak yatırımcılara, yapı ruhsatı alınmadan ön ödemeli konut satışı yapılmasının yasal olarak mümkün olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Bazı emlak firmaları tarafından yapı ruhsatı alınmamış projelerde ön ödemeli satışların ve internet üzerinden pazarlama reklamlarının yapıldığını tespit ettiklerini belirten Yanık, ilçe genelinde idari süreci başlattıkları bilgisini aktardı.

"RİSK VAR"

Konut yatırımı yapmak isteyen vatandaşların yeterli bilgiye sahip olmadan yapı ruhsatı bulunmayan ön ödemeli konutlara ilgi gösterdiğini ifade eden Hamza Yanık, "Fakat bunun şöyle bir riski var. Yapı ruhsatı olmayan projeler üzerinden süslenmiş birtakım sunumlarla taahhüt edilen sözleşmelere bağlanan hususların yerine getirilmeme ve vatandaşların ellerine böyle bir konut geçmeme ihtimali çok yüksektir. Bu da ileride vatandaşlarımızın çok büyük mağduriyetine sebep verecek bir durumdur" şeklinde konuştu.

"BU BELGE ALICILAR İÇİN GÜVENCE"

Yapı ruhsatının, belediyenin denetiminden geçerek konut projesi başlatılmadan önce yapı sahibi ile müteahhitin belirlendiği ve konutların özelliklerini bir projeye bağlandığı resmi belge niteliği taşıdığını belirten Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamza Yanık, "Bu belge hem alıcılar için bir güvence oluşturmakta hem de inşaatın yapı standartlarının mevzuata uygunluğu için de bir dayanak oluşturmaktadır. Temel unsur yapı ruhsatıdır. Vatandaşlar, yapı ruhsatını öğrenmek için ada-parsel numarasını alarak bizden bilgi alabilecekleri gibi özellikle satıcılardan yapı ruhsatının varlığını istemeleri ve talep etmeleri gerekiyor. Eğer bunu sormazlarsa ileride mağdur olma ve muhatap bulamama ve bu sebeple mağdur olma ihtimalleri çok yüksektir" ifadelerini kullandı.

Söz konusu durumdan ötürü alıcılar dışında emlakçılar ve müteahhitlerin de mağduriyet yaşadığından bahseden Yanık, "Emlakçılarımız ve müteahhitlerimiz açısından da haksız rekabet söz konusudur. Yasal yükümlülüklerini yerine getirerek bu işi yürüten ve gerekli maliyeti üstlenen ama karşılarında hiçbir yasal yükümlülük ve maliyete girmeden yapılan satıştan dolayı mağdur olan emlakçılarımız, dürüst ve yasal şekilde hareket eden müteahhitlerimiz de bu sektörde mağduriyet yaşamaktadırlar" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum