Orta Gelirli İçin Yeni Finansman Modeli

Gayrimenkul sektörünü hareketlendiren müdahaleler devam ediyor. Tapu harcı ve KDV indiriminden sonra orta gelirliyi ev sahibi yapacak yeni bir finansman üzerinde çalışılıyor.

05 November 2018
Orta Gelirli İçin Yeni Finansman Modeli Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler gayrimenkul sektöründe durgunluğa sebep olmuştu. Bu durgunluğu bertaraf etmek, sektörü eski günlerine geri döndürmek için hükümet hamleler yapmıştı. KDV ve tapu harcı indiriminin uzatılmasından sonra, orta gelirliyi ev sahibi yapacak yeni bir finansman modeli geliyor.

Hükümet ve gayrimenkul sektörü ileri gelenleri, piyasaya hareketlilik kazandıracak ortak bir çalışma yürütüyor. Şu anki durumda konut stoğu şişmiş durumda ve ekonomik göstergelerden dolayı konut talebi oldukça düşük seyrediyor. Konut maliyetlerinin artışı dolayısıyla ise birçok inşaat yavaşladı veya durduruldu. Bu açmazdan çıkmak için önerilen modelde, bir fon kurulması stokların bu fona aktarılması ve tahvil veya sukuk çıkartılmak suretiyle orta ve uzun vadede inşaat sektörünü orta gelir kesim için üretime yönlendirilmesini amaçlayan önemli adımları içeriyor. Bu finansman modeli ile birlikte, hem gayrimenkul sektörü temsilcileri firmaların, hem de vatandaşın fayda sağlaması amaçlanıyor.

Bu modelin hayata geçirilmesi ev almak isteyip de maddi imkanlar veya piyasa şartları dolayısıyla alamayanlara fırsat sağlayacak. Yeni modelde Emlak Bankası itici güç olarak büyük destek sağlayacak. Emlak Bankası ilk etapta inşaat yapımı ve gayrimenkul satışlarına finansman sağlayacak. Gelişen süreçte ise, mevcut konut stoklarını sukuk ya da tahvil ile havuzda toplayarak konutların satışı için önemli bir rol oynayacak. Yeni finansman modeli, KDV ve tapu harç indirimiyle beraber değerlendirildiğinde, sektörde hem alıcı hem de satıcı için ciddi avantaj sağlayacak.
Öte yandan orta gelirli vatandaşlar için farklı modeller geliştirilme çalışmaları da devam ediyor. Özellikle burada ciddi bir talep potansiyelinin olmasıyla, geliştirilecek modellerin piyasaya hareket getireceği düşünülüyor. Emlak Bank’ın kısa sürede gerekli çalışmaları tamamlayıp, hızla adım atması bekleniyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum