Osmanlı’nın Tek Umumi Tuvaleti Müze Oluyor

24 Mayıs 2016
PAYLAŞ
Osmanlı’nın Tek Umumi Tuvaleti Müze Oluyor
Tokat’ta tarihi Sulusokak’ta bulunan, Osmanlı dönemindeki tek umumi tuvalet olan Sık Dişini Helası olarak bilinen yapı da restorasyon çalışmaları başladı. Yapının müzeye dönüştürülmesi planlanıyor...

Tokat’ta tarihi Sulusokak’ta yer alan tarihi yapıda restorasyon çalışmaları başladı. Osmanlı döneminde 1600’lü yıllarda yapıtırılan ve halk arasında “Sık dişini helası” olarak bilinen yapı son yıllarda depo olarak kullanılmış ve sonradan boşaltılmıştı.

Osmanlı döneminde esnafın kullandığı tek umumi tuvalet olan yapının müzeye dönüştürülerek turizme kazandırılması hedefleniyor.

Sulusokak’ta çok sayıda tarihi yapının bulunduğunu ve bu tarihi yeniden canlandırmak istediklerinin altını çizen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Sık Dişini Helası’nda da çalışmaların bir hafta önce başladığını söyledi.

Yapının tapusunun belediyeye ait olduğunu ifade eden Eroğlu, yapıyı müzeye dönüştüreceklerini ve çalışmaların 8 ay sürmesini beklediklerini belirtti.
 
SIK DİŞİNİ HELASI ADI NEREDEN GELİYOR
Sulusokak Çarşısı’nda bulunan ve Osmanlı döneminde çevre esnafının kullandığı tek tuvalet olan yapıya o dönemde esnafın uzun kuyruklar oluşturmasından ve birbirlerine ’Sık dişini’ demesi nedeniyle bu ismin verildiği belirtildi.


"Osmanlı’nın Tek Umumi Tuvaleti Müze Oluyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap