Panaroma Harman İstanbul’da Dönüşümle Büyüyecek

İstanbul Kadıköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

25 Aralık 2015
Panaroma Harman İstanbul’da Dönüşümle Büyüyecek

Ankara merkezli Panaroma Harman Group, İstanbul’a iddialı bir giriş yaptı. İstanbul’da kentsel dönüşümün kalesi Fikirtepe ile işe başlayan şirket, 2016’da toplam 4 bin 500 konutluk 3 yeni projeye start vermeye hazırlanıyor…

Ankara merkezli Panaroma Harman Group, yönünü İstanbul’a çevirdi. Ankara’dan Şırnak’a Irak’tan Toroslar’a kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok projeye imza atan Panaroma Harman, İstanbul’a iddialı girdi.

İstanbul’da kentsel dönüşümün kalesi Fikirtepe’de 30 dönümü alanı dönüştürmeye hazırlanan şirket yine Ataşehir’de 3 bin 500 , Şerifali’de ise 120 konutluk yeni proje hazırlığında.

Şirketin İstanbul’daki yeni yatırımları ve hedeflerini Panaroma Harman CEO’su Muhammed Ali Temel ile konuştuk. İşte tüm detayları ile o röportaj…

Panaroma Harman Group’u tanıyabiliriz miyiz?
Panaroma Harman Gruop, inşaat, turizm, sağlık, enerji ve otomotiv sektöründe faaliyetleri olan bir şirket. Ankara merkezli bir firma. Anadolu’nun farklı illerinde inşaat projeleri var. Artık İstanbul’da da varız.

istanbul’daki yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
İstanbul’da Fikirtepe’de 30 bin metrekarelik bir kentsel dönüşüm projemiz var. İmzalar bitmek üzere. Avan proje hazırlandı. Ataşehir’de İmar İskan Blokları ile ilgili bir kentsel dönüşüm çalışmamız var. Bir de Şerifali’de ruhsatını aldığımız 120 dairelik bir projemiz var.

Fikirtepe projenizde kaç hak sahibi var?
800 hak sahibi var. Panaroma Harkan Group Fikirtepe projesinde yüzde 80 oranında imzalar atıldı. İmzalar bitince yıkımlara da başlayacağız.

Proje hakkında bilgi alabilir miyiz?
Panaroma Harman Fikirtepe projesi konsept bir proje olacak. Konut+ofis+dükkanlardan oluşacak. Konut ağırlıklı bir proje. Sosyal donatıları ve yeşil alanları ile Fikirtepe’de bir cazibe alanı oluşturacağız. Yaşanılabilir bir konsept yapacağız. Yaklaşık 800 civarında konut yer alacak. 1+1, 2+1, 3+1 ve loft daire tipleri var.

800 konutun kaçı hak sahiplerinin?
Yüzde 55’i hak sahiplerinin yüzde 45’i ise bize ait.

Fiyatlar belli oldu mu?
Fiyatlar şu an net değil. Fikirtepe’de ortama fiyatlar belli. Bizde de yaklaşık 8 bin TL civarında olur.

Proje ne zaman tamamlanacak?
Projeye 2016’da başlayıp 2 yıl içinde de teslim etmeyi planlıyoruz.

Ataşehir projeniz hakkında bilgi alabilir miyim?
Ataşehir İmar İskan Blokları için yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Sözleşme aşamasına geldik. Sözleşmeler imzalandığında, gerekli imar ve proje çalışmaları ile birlikte start vereceğiz.

ATAŞEHİR’E 3 BİN 500 KONUTLUK YENİ PROJE
Kaç konut geliştireceksiniz orada?
Orası oldukça büyük. Kamu alanları ile birlikte 200 bin metrekare kadar bir alana sahip. Yaklaşık 3 bin-3 bin 500 konutluk bir proje olacak. Ruhsat aldıktan sonra satışlara da başlayacağız.

Şerifali projeniz ne aşamada?
Şerifali butik bir proje. Genellikle büyük ölçekli projeler yapıyoruz. Ama buranın yeri çok iyi olduğu için ilgilendik. Şerifali projemizde ruhsat çıkmak üzere.

Bu projeler grubun ilk markalı projeleri mi olacak ?
Ankara, Mersin ve Kuzey Irak’ta 10 bin civarında konut üretmiş bir firmayız. Turizm, enerji, sağlık ve madencilik sektörlerinde de büyük bir gücümüz var.

İSTANBUL’DA EKONOMİSİ GÜÇLÜ FİRMA AZ
İstanbul’da çok ciddi bir rekabet ortamı var. Bir taraftan da arsa sıkıntısı. İstanbullu firmalar Anadolu’da yatırıma yönelirken Panaroma bu dönemde İstanbul’u seçti. Neden?
Rekabet ortamı var ama İstanbul’da ekonomisi güçlü firma sayısı az. Bu da rekabet ortamını sınırlıyor. Firma çok ama kendi öz sermayesi ile iş yapan firma sayısı az. Bu da bizi güçlendiriyor. İstanbul’un bir cazibesi var. İstanbul’daki konut fiyatları dünya ortalamasının çok altında. Bu da hem Ortadoğu’dan hem Arap Yarımadası’ndan hem de Avrupa’dan Türkiye’ye ilgi doğuruyor. Türkiye bölgesinde güçlü ve kalkınması olan bir ülke. Tek parti iktidarının vermiş olduğu bir güç var. Bundan dolayı inşaat yatırımlarına İstanbul’da ağırlık vereceğiz.

Anadolu’dan İstanbul’a yeni giriş yapan firmalar İstanbul’u genellikle dünyaya açılan bir kapı olarak görüyor. Panaroma Harman Group’un İstanbul’dan dünyaya açılma gibi bir hedefi var mı?
Tabii ki var. Bizim şirket olarak grup olarak her zaman hedefimiz en iyi yerde olmak. Marka değerini en üst seviyeye çıkarmak. Zaten şu ana kadar faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde söz sahibi bir firmayız. İnşaatta da aynı başarıyı yakalamayı hedefliyoruz. Markamızı gerek İstanbul gerekse de dünyada bilinir bir seviyeye taşımayı istiyoruz.

İSTANBUL’UN DÖNÜŞÜMÜNDE CİDDİ PAY ALMAK İSTİYORUZ
İstanbul’daki hedefiniz nedir?
İstanbul’da yılda en az bin konut üretmeye hedefliyoruz. İstanbul’un dönüşümünde ciddi bir pay almak istiyoruz.

BİZİM HEDEFİMİZ HER ZAMAN BİRİNCİLİK
Şöyle bir hedefiniz var mı; İstanbul’da ilk 5 yılda ilk 5 şirket arasına girmek gibi…?
İlk 5 değil bizim hedefimiz her zaman birinciliktir. Tabi ki bunlar kolay olacak şeyler değil. Çalışarak belli bir seviyeye geleceğiz inşallah.

Şu an üzerinde çalıştığınız 3 projenin 3’ü de kentsel dönüşüm projesi. Buradan şunu mu anlamalıyız; Panaroma İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinde olacak…
Kentsel dönüşüm projeleri önceliğimiz ama sadece dönüşüm projelerinde yer alacağız demiyoruz. İstanbul’da arsa stoklarımız var. Buraları da değerlendireceğiz. Kıymetli lokasyonlarda, ister kentsel dönüşüm olsun ister olmasın her zaman ilgimiz olacaktır.

Kıymetli lokasyonlar dediniz. Biraz açar mısınız?
Merkezi lokasyonlarla ilgileniyoruz. Kıymetten kastım bu.

Şimdi metro ve metrobüsün gittiği her yer merkezi. Sizin merkez anlayışınız nedir?
Kaliteli konut üretiyoruz. Kaliteli konut yapıp satabileceğimiz her yer bizim için merkezdir. İstanbul’un merkezinden uzaklaştıkça iş biraz sosyal konuta dönüyor. Biz A Plus dediğimiz konut segmentinde çalışmalar yapmak istiyoruz.

FİKİRTEPE’NİN ARTIK ÖNÜ AÇILDI
İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında olmayan arsa stoklarımız var dediniz. Peki neden Fikirtepe gibi zor bir lokasyondan başladınız işe?
Fikirtepe’de artık problemler bitti. Kamulaştırmalar başladı. Önü açıldı. Fikirtepe konum itibariyle İstanbul’un balkonu. Bu nedenle burada başlamaya karar verdik.

Fikirtepe’de metrekare birim fiyatlarının 10 bin dolarları bulması bekleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
İstanbul’un kenar ilçelerinde bile metrekare fiyatlar 5-6 bin TL. Fikirtepe İstanbul’un merkezi. Metrobüs, metro, Marmaray gibi bütün ulaşım araçlarının birleştiği bir nokta. Bu nedenle burada fiyatlar 10 bin doları rahat bulacaktır.

2015 gerek inşaat sektörü için gerekse de diğer sektörler için oldukça zor bir yıldı. 2 seçim ve terör olayları derken şimdi bir de Rusya krizi çıktı. 2016 için neler düşünüyorsunuz?
1 Kasım seçimlerinin ardından tek parti hükümetinin tekrar iktidara gelmesi ile Türkiye’nin önü tekrar açıldı. İnşallah güçlü bir hükümet ve güçlü bir ekonomi ile 2016 çok daha iyi olacak. Beklentilerimiz yüksek.

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


4 yorum

Halil ibrahim bacaksiz

23 Jul 2016, 16:19

Çok başarılı bir firma ilgiyle bekliyoruz projeleriniZi


Yasar

15 Apr 2016, 02:15

Terra atasehir ri yapan firma baska firmaya devretmeye calisıyor panoroma ilgileniyor duydum aslivar mi acaba


Yasar

14 Apr 2016, 03:14

Panoroma harman nın projeleri arasinda terra atasehirde varmi acaba


Şengül Kırmızıtaş

14 Apr 2016, 20:08

Terra Ataşehir başka bir firmanın projesi..


GÜNDEM HABERLERİ


‘Hem deniz hem kara ulaşımında yollar Üsküdar’a çıkacak’

‘Hem deniz hem kara ulaşımında yollar Üsküdar’a çıkacak’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’da gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili açıklamalard

11 Ocak 2018


Silivri'de bazı taşınmazlara acele kamulaştırma kararı çıktı

Silivri'de bazı taşınmazlara acele kamulaştırma kararı çıktı

Resmi Gazete'de İstanbul'un Silivri ilçesinde devam eden Kuzey Marmara Otoyolu Deplase Hattı projesi

11 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum