Pendik Batı Mahallesi depreme karşı güçlendirilecek

Pendik Batı Mahallesi'nin yeni imar planı onaylandı.

24 October 2019
Pendik Batı Mahallesi depreme karşı güçlendirilecek Deprem riskine karşı güçlendirme amaçlı hazırlanan Pendik Batı Mahallesi'nin yeni imar planı için onay çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv yapı alanı olarak belirlenen bölge için Pendik Belediyesi yeni imar planı hazırlamıştı. Söz konusu plan, İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Pendik Batı Mahallesi için hazırlanan raporda yapılaşması büyük ölçüde tamamlanmış olan mahalle için yeniden plan yapılmasının nedeni olarak, "Mevcut nazım ve uygulama imar planlarının bölgenin gereksinimlerini karşılayamaması, kentsel ve sosyal altyapı alanlarının dengeli ve sağlıklı gelişiminin planlanamamış olması, meri imar planları yapılaşma kriterlerine göre yapıların otopark sorunun çözülememesi ve nihayetinde söz konusu bölgede günümüz modern şehircilik ve çağdaş planlama anlayışı ile deprem riskine karşı sağlam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapılaşmanın oluşturulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır" ifadeleri belirtildi.

YENİ PLAN SONRASINDA 30 BİN KİŞİ YAŞAM SÜRECEK

Pendik Batı Mahallesi için hazırlanan raporda bölgenin mevcut arazi yapısının 1970'li yıllardan bugüne kadar oluşumunu tamamlamış bir yapıda olduğu, yeni imar planıyla fiili durum ve üzerindeki değerlerin korunduğu belirtildi. Söz konusu raporda nüfus yoğunluğuna da dikkat çekilirken, "İmar planının belirlemiş olduğu yapılaşma şartları, mevcut kent dokusunun yenilenmesine ekonomik olarak deste olmanın yanı sıra alandaki yapı ve nüfus yoğunluğunu gereğinden fazla artırmamayı öngörmektedir. Mevcut yolların imar planı kararıyla uygun bir şekilde genişletilmesiyle kent içi ulaşım sistemi güçlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan yeni imar mevcut planında sosyal ve teknik donatı alanlarının korunacağına ve ilave donatı alanlarının planlanmadığı ifade edildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum