Polat: AB'ye girmeye ihtiyacımız yok

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

09 Temmuz 2017
Polat: AB'ye girmeye ihtiyacımız yok Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Adnan Polat, Polat Holding'in yatırımlarından Türkiye'nin AB üyeliğine kadar birçok konuda konuştu. Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin ihtiyacı olmadığını söyleyen Polat, zaten AB'nin de 80 milyonluk Müslüman nüfusa sahip Türkiye'yi de almayacağını belirtti. Suriye meselesine de değinen Polat, 6-7 aya kadar Suriye'de suların durulacağını, buna bağlı olarak Türkiye'de de savaşın bitimiyle beraber şartların değişeceğini söyledi.

Akşam Gazetesi'nden Şenay Büyükköşdere, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'la özel bir röportaj gerçekleştirdi. İşte röportajda öne çıkan satırbaşları:

''SURİYE'DEKİ SAVAŞIN BİTMESİ TÜRKİYE'Yİ RAHATLATIR''

Türkiye açısından zorlu geçen 2016'nın ardından yeni yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 5'lik büyümenin ve yılın geri kalanına dair beklentilerinin sorulmasını Adnan Polat, ''2016'da Türkiye’de olmayacak her şey oldu. Arkasından referandum süreci geldi. O bitti derken Katar meselesi çıktı. Tüm bunlara rağmen ilk çeyrek büyümesi takdire şayan. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Bu kadar baskı ve belaya rağmen dimdik ayakta. Arzu ettiğimiz yerde değiliz. Ama Suriye savaşı bittiğinde bütün tablolar değişir. Türkiye çok rahat yüzde 6’ların üzerine çıkar.'' şeklinde yanıtladı.

''AB MESELESİNDE DİNİ NEDENLER DE VAR''

Avrupa Birliği ile kötüye giden ilişkileri yorumlayan Adnan Polat, AB ile iplerin gerilmesinde dini nedenlerin de olduğunu belitti. 80 milyon Müslüman nüfusa sahip Türkiye'yi AB'ye almayacaklarını belirten Adnan Polat, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı olmadığının altını çizdi. Polat AB meselesi hakkında şöyle konuştu: ''Biz ekonomimizi Avrupa’nın gelişmiş ekonomileri seviyesine çıkardığımızda, zaten işbirliği yapmak zorunda kalacaklar. Ben çok ümitvarım. Yeni jenerasyon negatif bir tablo görebilir ama esas yatırım yapılması gereken dönem bu. Sıkıntılı dönemlerde yatırım yapanlar, kriz bitikten sonra meyveleri topluyor.''

POLAT HOLDİNG KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE GİRİYOR

Polat Holding'in yeni yatırımları hakkında konuşan Adnan Polat, inşaat ve enerji alanında yeni projelerinin olduğunu söyledi. Polat Holding'in kentsel dönüşüm projesine gireceğini belirten Adnan Polat, bunun dışında Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Sarıyer'de de orta ölçekli A+ projeler yapacaklarını belirtti. Polat, bu yatırımların toplam 4.5 milyar TL tutarında olacağını söyledi.

''RÜZGAR YEKA İHALESİNE GİRECEĞİZ''

''Rüzgar YEKA ihalesine girecek misiniz?'' sorusunu yanıtlayan Polat, 27 Temmuz'daki ihaleye hazırlandıklarını belirtti. Polat, 1000 megawatlık milyar dolarlık bir projeyi kazanmak için ihaleye gireceklerini söyledi. İhalenin kolay geçmeyeceğini söyleyen Polat, ihaleye 5-6 firma katılsa da şu anda Polat Enerji'nin rüzgarda en büyük firma olduğunun altını çizdi. Polat Enerji'nin gelecek yatırımları hakkında da konuşan Adnan Polat, ''Bundan sonra arkadan birkaç tane daha bunun gibi 1000’er megawatlık ihale gelecek. Türkiye 2023’e kadar 20 bin megawata ulaşmak istiyor. 20-50 megavatlarla oralara varmak mümkün değil. Enerji bakanlığımız da bunu gördü. Şimdi 1000’er megavatlık ihaleler yapıyor.'' dedi.

Rüzgar enerjisi dışında enerji alanında ne tür yatırımlar yapılacağının sorulması üzerine Polat, YEKA dışında da kendi projelerinin olduğunu hatırlattı. Güneş enerjisinde de doğru projeler bulunursa ilerlenebileceğini söyleyen Polat şöyle konuştu: ''Bizim arzumuz 2020’ye kadar Polat Enerji’nin 600 megawat kurulu gücünü 1000 megavata çıkarmak, 1.2 milyar euroluk yatırımı bitirmek istiyoruz.''

''TEKRAR TURİZM YATIRIMI DÜŞÜNEBİLİRİZ''

"Polat Holding tekrar turizm alanına yönelecek mi?" sorusunu yanıtlayan Adnan Polat, turizmde yatırımı düşünebileceklerini belirtti. Polat, ''Piyalepaşa'da da bir otel olacaktı. Şimdi 'otel yerine ne yapabiliriz' diye düşünüyoruz. Ama bizim işe küsme gibi bir lüksümüz yok. Bizim 1000 odadan fazla odamız var. Tekrar turizm yatırımı düşünebiliriz ama önce bir karayı görmemiz lazım, daha denizin ortasındayız. Türkiye’de biraz ortam iyileşince komşular durulunca düşünebiliriz.'' şeklinde konuştu.

''KONUT FİYATLARI ARTACAK''

''Gayrimenkulde fırsat dönemi sürüyor mu?'' sorusunu yanıtlayan Adnan Polat, fırsat döneminin sürdüğünü, konut sektörünün son 40 yılda alıcı yönde en önemli dönemden geçtiğini söyledi. İnsanların ellerindeki döviz ve altından vazgeçemiyor olmasını hata olarak nitelendiren Polat, ''Dolarda altında büyük artışların olacağı dönem bitti. Dövizin geldiği en yüksek, konutun geldiği en düşük noktadayız. 6-7 ay sonra Suriye savaşı bitip ortam sakinleştiğinde, dipte olan konut fiyatları çok yukarı çıkacak. Piyalepaşa’da bugün alanlar, bittiğinde dolar bazında bire bir kazanacaklar.'' diye konuştu.

MACARİSTAN'DA KONUT PROJESİ

Polat Holding'in yurtdışı planlarının da sorulduğu röportajda Adnan Polat, Avrupa'da 4-5 projelerinin olduğunu söyledi. Öncelikle Macaristan'da 2 konut projesine gireceklerini söyleyen Polat, aynı zamanda Türkiye-Macaristan iş konseyi başkanı olduğunu hatırlattı. Macaristan'ın çok cazip bir yatırım merkezi olduğunu düşünen Polat, şunları kaydetti: ''Teşvikler yüksek, vergi yüzde 9. Avrupa’nın tam ortasında ve enflasyon da işsizlik de çok düşük. Önümüzdeki 5 yıllık vadede ikisi Macaristan’da olacak ilk 3 projeye 350 milyon euro civarında yatırım yaparız. Sonra da hem Doğu hem Batı Avrupa'da proje geliştirmeye devam edeceğiz.''

''MÜLTECİ SORUNU AVRUPA'NIN KABUSU''

"Gerçekten Suriye savaşı konusunda bu kadar iyimser misiniz? 6-7 aya kadar biteceğini mi öngörüyorsunuz?" sorusunu iyimserlikle alakası olmadığı şeklinde yanıtlayan Adnan Polat, Suriye sorunu hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Polat şu şekilde konuştu: " Bir şeyin başı var, ortası var ve sonu var. Batı, Rusya ve Amerika bu işe el koymaya başladı. Çünkü kendilerini de acıtmaya başladı. Mülteci konusu kabus gibi Avrupalıların tepesine çöktü. Suriye'de bir tek DAEŞ kaldı. Onların kaleleri de düşüyor. Ben çok uzun süreceğini sanmıyorum. Bitecek, bittiği zaman da bütün şartlar değişecek. Artık herkes anlasın ki Türkiye çok büyük bir ülke. Bu dalgadan sonra da Türkiye’nin gayri safi milli hasılası trilyon dolarlara çıkacak."  (Aksam)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum