Prefabrik evlerde talep patlaması yaşanıyor

Depremden sonra İzmir'de prefabrik evlere ilgi arttı.

07 November 2020
Prefabrik evlerde talep patlaması yaşanıyor Depremde evi hasar gören vatandaşlar yine aynı sıkıntıları yaşamama adına güvenli yaşam alanı arayışına girdi. Bu dönemde arsa sahibi olanların prefabrik evleri tercih ettiği belirtilirken arsa arayışında da ilginin arttığı ifade ediliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Bornova'da prefabrik yapılar üreten firmanın telefonlarının birkaç gündür susmadığı belirtildi. Firma sahibi, ayda 4 ila 6 arasında prefabrik ev sattıklarını ancak bu hafta 16 sipariş aldıklarını belirterek, "Evin imalatı dışında kurulumu da bize ait ve daha çok Urla, Çeşme, Torbalı ve Foça'ya teslimat yapıyoruz. Deprem ve yangın güvenli evlerde 1+1 fiyatları 30 bin liradan başlıyor" ifadelerini kullandı.

FİYATLARI NE KADAR?

İzmir'in Menderes ilçesinde prefabrik yapı üretimi yapan bir başka firmanın sahibi de bu hafta prefabrik evlere taleplerin arttığını dile getirdi. Bu yapıların fiyatları hakkında bilgiler veren firma sahibi, metrekare fiyatlarının bin ila bin 500 lira arasında değiştiğini belirterek arsa sorunu olan ya da maddi sorunu olan ailelerin diğer aileler ile birleşerek bu yapıları tercih ettiğini ifade etti.

Kemalpaşa'da prefabrik ve çelik yapı üreten firma çalışanı ise siparişlerin son 3 günde 3 kat arttığını belirterek, "Arsası olan, köylerde ailelerine ait yer olanların ilk aklına prefabrikler geldi. Hızlı ve daha uygun maliyetli ev isteyen prefabrik yapıyı isterken, daha uzun ömürlü isteyenler çelik yapıları seçiyor. 100 metrekare prefabrik bir ev ortalama 145 bin lirayken çelikte bu 235 bin liraya çıkıyor. Seferihisar, Urla, Foça’ya kurulum yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

MÜSTAKİL EV ARAYIŞI DA ARTTI

İzmir'de depremden etkilenenler veya evi zarar görenler yeni ev arayışına başladı. Depremden sonra vatandaşların ilk tercihinin müstakil ev olduğundan bahseden Çiğli ilçesinde emlak ofis sahibi Özgür Tol, "Ama bu maddi olanaklara bağlı. İmkanları daha sınırlı olan da güvenli apartman istiyor. Bizi arayanlar 'en çok 4-5 kat olsun' diyorlar. Bu dönemde zam yapan ev sahipleriyle çalışmıyoruz ve depremzededen komisyon almıyoruz. Ama İzmir'de durumu fırsata çevirenler de var" ifadelerini kullandı.

Bu dönemde vatandaşların prefabrik ev ya da kendi yaptıracağı ev için uygun arsa arayışının da arttığından bahseden Tol, "Ofisimizi arayanlar oldukça fazla. Aile ya da arkadaşlar ortak alıp yapmak da istiyor. Foça, Sasalı, Seyrek, Urla, Kemalpaşa, Kaynaklar tercih ediliyor. İzmir'de arsa fiyatları yüksek olduğu için hobi bahçeleri öne çıkıyor. Ancak burada kamunun getirdiği yasak endişe veriyor. Vatandaş acaba ev yapsam yıkarlar mı diye kaygı duyuyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum