• Emlak Haberleri
  • Prefabrik evlerin metrekare fiyatı bin TL'den başlıyor

Prefabrik evlerin metrekare fiyatı bin TL'den başlıyor

Talep patlaması yaşayan prefabrik evler aynı zamanda uygun maliyet tablosu içeriyor.

25 March 2021
Prefabrik evlerin metrekare fiyatı bin TL'den başlıyor Koronavirüs pandemisinde ortaya çıkan izole yaşam biçimi ve doğal yaşama kaçış gibi etkenlerin yanı sıra geçtiğimiz yıl Türkiye'nin farklı birçok noktasında meydana gelen depremlerden sonra prefabrik yapılara yoğun ilginin olduğu belirtildi.

Milliyet'te yer alan habere göre, prefabrik yapılarda genelde 2+1 modeller ilgi görüyor. Bu modellerde metrekare büyüklüğü 40 ile 250 arasında değişiyor. Prefabrik evlerin metrekare fiyatları ise bin TL seviyesinden başlayarak değişiyor. Fiyatlarda kullanılan malzemeye göre değişkenlik görülüyor.

SATIŞLAR ARTTI

Prefabrik evlere önceki yıllara göre salgınla birlikte talebin arttığını belirten Modern Prefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Kılıç, salgın öncesi haftada 1-2 satış yaparken, halihazırda haftada 4-5 satış yaptıklarına dikkat çekerek, "Müşterilerin çoğu bu evleri köylerine istiyor. Her bölgeden talep geliyor. Özellikle karavan tarzı isteyenlerin sayısı çok fazla" diye konuştu.

En çok 70-80 metrekare yapıların tercih edildiğini belirten Kılıç, "Tüketicilerin karşılaştığı en büyük sorun; imarsız alanlara prefabrik ev yaptırmaları. Öncelikle evin kurulacak yerinin imarlı olması gerekiyor. Yasal izinler alınmazsa boşu boşuna zarara uğruyorlar. Firmaların müşteriye bilgi vermesi gerekir" şeklinde konuştu.

TINY HOUSE'LAR DA İLGİ GÖRÜYOR

Konteyner, karavan tarzı 'tiny house' modellerinde ciddi bir talep artışının yaşandığını belirten Movi Evleri ve MoviGo Kurucusu Cem Ülgen, "Bunun bir nedeni salgın, diğer bir nedeni ise konteyner, karavan konseptinin herkes tarafından bilinir hale gelmesi" diye konuştu.

Tiny House'ların metrekare fiyatlarından bahseden Ülgen, metrekare fiyatlarının projeye ve projede kullanılan malzemeye göre değiştiğini belirterek, "Tiny House'ların metrekare fiyatı 5 bin TL'den başlıyor. Konteyner, prefabrik evlerin imarsız alanlara kurulması yasak. Karavan tarzı tekerlekli ürünlerde ürüne plaka ve ruhsat verildiği için araç sınıfına giriyor. İstanbul'un kırsal kesimlerinden, Ege, Akdeniz'den talep var" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum