Pursaklar'da kaçak yapıların yıkımı başladı

Kaçak yapılaşmayla mücadele Başkent Ankara'da da sürdürülüyor.

06 June 2020
Pursaklar'da kaçak yapıların yıkımı başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye'de sürdürülen kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında imara aykırı veya izinsiz yapıldığı belirlenen yapıların yıkımı gerçekleştiriliyor. Bakanlık, özellikle turizm bölgelerinde başlattığı çalışmaları yoğunlaştırırken büyük şehirlerde de ilçe belediyeler tarafından çalışmalar sürdürülüyor.

Ankara'nın Pursaklar ilçesinde de kaçak olduğu belirlenen yapıların yıkımına başlandı. Hürriyet'in aktardığı habere göre, ilçede izinsiz veya kaçak yapıldığı belirlenen yapıların encümen kararıyla beraber Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yazı yazılıp tapuya şerh konulup arsaların satışı engellendi. Ayrıca encümenin arsanın metrekaresi, binanın cinsi ve binanın metrekaresi üzerinden cezası verildi.

32 YAPI BELİRLENDİ

Pursaklar Belediyesi ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında kaçak olduğu belirlenen 32 yapı hakkında işlem yapıldı. Yapı sahiplerine para cezası ve yıkım kararı tebliğ edildi. Öte yandan ilçede çalışmaların süreceği kaydedildi.

"PARA CEZALARI AĞIRLAŞTI"

Çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, imara aykırı olduğu belirlenen bu yapıların yıkımları ile yetki ve sorumlulukların öncelikle yerel yönetimlerde olduğunu belirterek, "20 Şubat 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7221 sayılı kaçak yapı kanunu ile çok şey değişti. Yedi gün içinde yazılı olarak tapu müdürlüğüne kaçak yapı şerhi konulacak. 6 ay içinde ilçe belediyelerince de yıkım işlemi gerçekleştirilecek. Şayet yapmazlar ise bakanlık eli ile bu yıkım işlemleri gerçekleştirilecek ve yıkım masrafları iki katı olarak belediyelere tahakkuk ettirilecek. Para cezaları da çok ağırlaştı" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi'nin kaçak yapılara su ve elektrik bağlanmayacağından bahseden Başkan Çetin, "5 bin metrekare üzeri imarsız parseller için yasal ruhsat hakkınızı kullanın. Ruhsat alarak inşaat yapmak isteyenler için belediyemiz tüm imkanlarını seferber ediyor. Lütfen yatırım yapmadan önce imar durumu hakkında belediyemizden bilgi alın. Sizlerin üzülmesini istemiyoruz. Küçük birikimleriniz heba olmasın" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum