Riskli binalar internet ortamında görülecek

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, riskli binalara yönelik yeni bir çalışma yapıyor.

06 December 2020
Riskli binalar internet ortamında görülecek Binaların tapu siciline dair yapılan yeni çalışmada binanın riskli olup olmadığı, inşaat başlangıç ve bitiş tarihi, zemin bilgileri gibi konular internet üzerinden öğrenilebilecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, riskli yapılar açısından Türkiye'de en önemli sorunlardan olan zemin, inşaat ve mülkiyet bilgilerindeki çelişkilerin çözüleceğini ve Nisan ayından itibaren tüm verilerin tapu sicilinde görüleceğini açıkladı.

Fiili durumdaki bilgiler ile devletin kayıtlarında olan bilgiler arasında bire bir oturan sistemin olmadığından bahseden Adlı, "Felaket anlarında hak sahibini belirlemede veya hasar tespitlerinde sağlıklı çalışmalar yapamıyorsunuz. Yazılımlar geliştirdik, önümüzdeki nisandan itibaren artık ruhsat alan, inşaat izni alan bütün binaların verilerini belediyeye başvuru yaptığı andan itibaren Belediye Kayıt Sistemi’nde hem Nüfus görecek hem bizim sistem görecek. Dolayısıyla her aşamasını -yani inşaatı başladı, arkasından inşaat bitti, oturma iznini aldı, o oturma izninden sonra içine birileri girdi, numaratajla numaralandırıldı- bunların hepsinin bire bir bizim mülkiyet ferileriyle konuşacak şekilde entegrasyonunu sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜM BİLGİLERE ENTEGRASYON SAĞLANIYOR

Söz konusu çalışmanın detaylarını aktaran Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, "Bu çalışmayla artık hangi durumda olursa olsun, hangi gayrimenkulü kim kullanıyor, nasıl kullanıyor, kiracı mı, mal sahibi mi, artı, riskli alandı, işte sit alanıydı vesaire, bütün bu bilgileri biz bir tarafta o taşınmazı kullanan vatandaşla, öbür taraftan da mülkiyet bilgileriyle konuşturup entegrasyonunu sağlayacağız. Artık, devletin elinde bu konularda hangi bilgiye ulaşmak istiyorsanız mülkiyetle ilişkilendirerek bilgiye ulaşma şansını elde edeceğiz. Diyoruz ya, en büyük sıkıntı riskli binadır ama bu riskleri sicile işlenmediği için bilinmiyor. 2021 önceki bilgileri de gerekirse hizmet satın almak suretiyle güncelleyip mülkiyet bilgileriyle entegre ederek bundan sonra tamamen sistem bazlı çalışacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum