Riskli binalar lazer tarayıcı cihaz ile belirleniyor

Sadece Türkiye'de kullanılan lazer tarayıcı cihaz ile riskli binalar kolay bir şekilde tespit ediliyor.

31 January 2020
Riskli binalar lazer tarayıcı cihaz ile belirleniyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde tasarlanan lazer tarayıcı cihaz, yıkılma tehlikesi bulunan riskli binayı kolay bir şekilde tespit ediyor.

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında hasar tespit çalışmalarında kullanılan lazer tarayıcı cihazıyla deprem bölgesinde inceleme çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğü kaydedildi.

SADECE TÜRKİYE'DE KULLANILIYOR

Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre, lazer tarayıcı cihazı hakkında bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sistemin dünyada sadece Türkiye'de uygulandığının altını çizerek, "Mobil test laboratuvarımızı 2019'da Kartal'da yıkılan ve 21 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaydan sonra tasarladık. Bu araç vasıtasıyla biz herhangi bir acil durumda içindeki bütün cihazlarla olay mahalline intikal ediyoruz ve zemin, beton, demir hatta demirdeki korozyon gibi bütün özelliklerini içindeki cihazlarla herhangi laboratuvara gitmeden olay yerinde hızlıca tarayabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Deprem bölgesinde hızlı ve kolay bir çalışma yapmalarını sağlayacak mobil test istasyon aracının iki tane olduğu bilgisini aktaran Bakan Kurum, "Elazığ'da arama kurtarma çalışmaları sırasında enkazın üzerinde binin üzerinde kişi vardı. O yüzden enkaz altındaki kurtarma faaliyetini hızlı bir şekilde yürüteceğiz ama bunu da emniyetli bir şekilde yapmamız lazım. Bu labaratuvarda binayla alakalı tüm testleri binanın röntgenini çekmek için hızlı bir şekilde veri akışını burada sağlayabiliyoruz" diye konuştu.

ÇALIŞMA ŞEKLİ OLDUKÇA BASİT

Riskli binayı kolay bir şekilde tespit eden lazer tarayıcı cihazı, yetkililerin saha çalışmasında elde ettikleri verileri mobil ve web yazılımlarına giriş yapmalarıyla başlıyor. Sonrasında işlemlerin tüm basamağı elektronik veri olarak depolanıyor. Elde edilen veriler yazılım üzerinde analiz ediliyor ve sonuçlardan sonra binaya "risklidir" ya da "riskli değildir" kararı veriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum