Royal Group’tan Kartal’da 5 Yeni Proje

Sky Blue’da teslime hazırlanan, Royal Garden projesinde ise 3 ayda yüzde 35 satış grafiği yakalayan Royal Group, Kartal’da 550 milyon TL’lik 5 yeni projeye

31 Mart 2016
Royal Group’tan Kartal’da 5 Yeni Proje

Sky Blue’da teslime hazırlanan, Royal Garden projesinde ise 3 ayda yüzde 35 satış grafiği yakalayan Royal Group, Kartal’da 550 milyon TL’lik 5 yeni projeye hazırlanıyor. O projeler ilk kez yeniemlak.com'da...

Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli ile yeni projeleri Royal Garden Kartal satış ofisinde bir araya geldik.

3 ay önce satışına başlanan Royal Garden Kartal projesinde yüzde 35 oranında satış grafiği yakaladıklarını belirten Çehreli, Kartal’a güvendilerini ve bölgede yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Yeni projelerini ilk kez Yeniemlak.com’a açıklayan Çehreli, bu yıl içinde bölgede 5 yeni projeyi start vereceklerini açıkladı.

Konuta yatırım yapacaklara da önemli önerilerde bulunan Çehreli, ne altın ne döviz konuta yatırım yapan her zaman kazanır dedi.

Çehreli, ülkeden yaşanan terör olaylarından dolayı durgunluğun yaşandığı şu dönemlerin yatırımcı için bir fırsat olduğunu belirtti.

Rayol Garden’da satışlar nasıl gidiyor?
3 ay önce satışlarımız başladı. Satış hareketlerimizin piyasanın üzerinde seyrediyor. 3 ayda yüzde 35 satış grafiği yakaladık. Talep yoğun bir şekilde devam ediyor. Nisan ayına kadar yüzde 50’yi geçmeyi planlıyoruz.

royal garden

Talep hangi yönde? Yatırım mı oturum mu?
Her iki kesime de hitap ediyor. Sadece yatırım değil oturumculardan da talep var. Proje Adalar manzarasını görüyor, sosyal olanakları zengin, oldukça nitelikli bir proje. Bunu gören yatırımcılar oturmak için almayı tercih ediyorlar.

Şu anda fiyatlar ne seviyede?
Metrekare fiyatlarımız ortalama 4 bin 500 TL civarında. Emsal projelere göre fiyatlarımız daha uygun. Daha üstün nitelikli bir projeyi daha uygun fiyata veriyoruz.

YÜZDE 50 KAZANDIRACAK

Proje tamamlandığında bu rakamlar hangi seviyede olur? Ne kadar prim vaat ediyorsunuz?
7 bin TL’den aşağı olmaz rakamlar. En az yüzde 50 kazanç elde edecekler.

Bölgede ortalama metrekare fiyatlar ne kadar?
Bölgede ortalama fiyatlar da aşağı yukarı 4 bin 500 TL civarında. Royal Garden Kartal’da emsal projelere göre fiyatlar daha uygun. Emsal bir projede 5-6 bin TL’den aşağı daire bulamazsınız. Bizim fiyatlarımız bu anlamda ekonomik.

KARTAL’IN MARKA DEĞERİNİ DOĞRU ALGILAYAN YATIRIMCILAR ALIMA GEÇİYOR

Kartal’daki bazı prolerde satış sıkıntısı olduğu gözleniyor. Bu neden kaynaklanıyor? Bölgede arz fazlalığı mı var yoksa fiyatlar mı erişilebilir değil?
Son dönemlerde belli bir fiyat artışı oldu. Fiyatların erişilebilir olduğunu düşünüyorum. Geçen senenin fiyatlarına bir alışkanlık oldu. Buradaki iş geliştiriciler zamları bir süre yansıtmama yoluna gitti ama şu anda yavaş yavaş yansıtmaya başladılar. Kampanyalarla durumu dengelemeye çalışıyorlar. Bölgede bir arz fazlalığı olduğunu düşünmüyorum. Kartal’ın marka değerinin, yaşam standartlarının iyi algılanması gerektiğini düşünüyorum. Bunu doğru algılayan yatırımcılar zaten alıma geçiriyor. Şu anda belki arz biraz önde gidiyor ama kısa sürede talebin arza yetişeceğini düşünüyorum. Bunu Kartal’ı doğru tanıtmakla ilgili bir durum.

YÜZDE 15 ZAM KAPIDA

Ülkenin içinde bulunduğu durum malum. Peki bu piyasa şartlarında fiyatlar artışları devam eder mi?
2016 için yüzde 10-15 fiyat artışı daha bekliyorum. Maliyetlerden kaynaklı artışlar henüz tam anlamıyla fiyatlara yansıtılamadı. Yavaş yavaş yansıtılacak. Maliyetlerden dolayı yüzde 15 gibi bir artış daha bekliyorum ben.

LOKASYONUNUN AVANTAJINI KULLANIYOR

Yatırım konusunda Kartal’da ısrarcısınız. Bölgeye inanıyorsunuz ki bölgede yatırıma devam ediyorsunuz. Kartal’ın potansiyelinden bahseder misiniz biraz...
İnsanlar 2 türlü konut alıyor. Birincisi yatırım ikincisi ise oturmak için. Kartal’ın havası çok güzel. Aydos Ormanları’ndan gelen güzel bir havası var. İkincisi denize çok yakın. İstanbul’daki projelerin yüzde 70’i denizden uzak. Sahile çok yakın. Marina var.. Pendik çok yakın.. Yine E-5’e, metroya, havaalanına çok yakın. Her yere kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Teleferik var, havaray var... Kartal dönüşüyor. Kartal’ın bu az önce sıraladığım özellikleri de insanlar tarafından doğru algılanırsa Kartal hakettiği talebi en kısa sürede görecektir.

SİHİRLİ DEĞNEĞİN DEĞMESİ İLE DÖNÜŞEBİLECEK ALANLAR VAR

Kartal kentsel dönüşüm ile adını duyurdu. Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da dönüşüm biraz sancılı geçiyor. Kartal’da süreç nasıl gidiyor?
Kartal’da dönüşüm hiç durmadan devam ediyor. Belediye de dönüşümü sonuna kadar destekliyor. Kartal, Fikirtepe gibi değil. Kartal’ın imar planı oturmuş. Çok güzel projeler üretilebiliyor. Bazı noktalarda kentsel dönüşüm hızlı ilerliyor bazı noktalarda yavaş. Burada eski yapıların popülaritesi de önemli. Burada kendilğinden dönüşemeyen, sihirli değneyin değmesi ile dönüşebilecek bölgeler de var. İmar planlarının kurtarmadığı alanlar var. Bunlar zaman içinde eriyeceğini düşünüyorum.

Kartal dönüşümünü ne kadar sürede tamamlar?
10 yılı bulur dönüşümün tamamlanması.

Royal Garden Yakacık YOLDA

Yeni yatırım planlarınız neler?
Kartal’da yeni yatırımlarımız olacak. Bu sene 9. ayda Yakacık promize başlayacağız. Aydos Ormanları’nın dibinde bir proje. Yaklaşık 250 konutluk bir proje. Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. Royal Group Yakacık projemizde fiyatlar ortalama 3 bin-3 bin 500 civarında olacak. Royal Garden Yakacık adıyla satışa çıkacağız. Mahalle konsepttinde bir proje olacak. Royal Garden Yakacık toplamda 10 bin metrekare alan üzerinde yükselecek. Ana arter üzerinde müşterem deniz ve orman manzaralı bir proje olacak.

Royal Tria 3 AY SONRA BAŞLIYOR
Yine Çanakkale Caddesi’nde yeni bir projemiz var. Bu da 200 konutluk bir proje. Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. 3-4 ay sonra projemize start vereceğiz. Royal Tria olacak projemiz. Royal Tria fiyatları ise 6 bin TL civarında olacak.

Marin Royal METROYA KOMŞU YÜKSELİYOR
Kartal Pendik sınırlarında bir yeni projemiz var. Projemizin adı Marin Royal olacak. Bu projemizi de kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. Marin Royal ticari konspette bir proje. Yeni yapılan Soğanlık metro durağının hemen önünde yer alıyor. Ofis projemiz. Altında ise ticari alanlar var. Projemize başladık. Satışlara henüz başlamadık. Satacağız mı yoksa kiralayacak mıyız buna karar vermedik.

Dördüncü projemizi de Maltepe’de yapacağız. Yine kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız butik bir proje. 2+1 ve dubleks daire seçenekleri var. 32 dairelik bir proje.

Beşinci projemizi de Rönesans’ın projesinin hemen yanında yer alıyor. 50 milyon TL’lik bir yatırım. Kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız. 126 konuttan oluşuyor. Bu yıl içinde başlamayı planlanıyoruz.

KARTAL’A 550 MİLYON TL’LİK 5 YENİ PROJE

5 projenin toplam yatırım maliyeti ne kadar?
5 projemizin toplam yatırım maliyetleri, arsa bedelleri ile birlikte 550 milyon TL civarında.

Merkaz Bankası geçtiğimiz hafta faiz indirimi yaptı. Bunun sektöre yansıması nasıl olur?
Piyasalara henüz yansımadı ama yansıyacaktır. Satın almayı hareketlendirecektir. Psikolojik sınır birin altı. Faizler birin altına düşerse satın almayı hareketlendirecektir.

NE DOLAR NE ALTIN KONUTA YATIRIM YAPAN HER ZAMAN KAZANIR

2016’nın ilk 3 ayını geride bıraktı. 3 ayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Önümüzdeki aylara ilişkin öngörünüz ne yönde?
Geçen yıl ki Kasım seçimlerinden sonra piyasaların canlanacağını ümit ediyorduk, bu yıl da bu umudumuz devam ediyor. Fakat seçimden sonra başka parametreler devreye girdi. Rusya krizi, terör olayları... Bunlar toplumda ciddi psikolojik etkiler yaratıyor. Bunların azalması ya da bitmesi lle sektör tekrar eski hareketli günlerine kavuşacaktır. İnşaat sektörü Türkiye’de zaman zaman duraklasa da finalde yatırımcısını ve iş geliştiricini mutlu ediyor. Ne dolar ne de altın ne de faizler konut sektöründeki karlılığı en durgun dönemlerde bile sağlayamıyor. Konut akıllı yatırım.

DURGUNLUK DÖNEMLERİ YATIRIMCI İÇİN BİR FIRSATTIR

Konut yatırımcılarına önerileriniz neler?
Konut sektörüne inançlarını devam ettirsinler. Biz geliştiriciler olarak sektöre inancımızı koruyoruz ve yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Zaman zaman yaşanan olaylardan dolayı durgunluk yaşansa da neticede bu durum yatırımcı için bir fırsattır. Bu piyasa şartlarında konuta yatırım yapan normalden daha fazla kazanır. Şu anda fırsatlar var, kampanyalar var, rakamlar stabil. Şu an yatırm yapan ileride daha mutlu olacaktır.

RÖPORTAJ:Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat