Rusların Türkiye’de konut talebi artıyor!

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş, Rusların Türkiye’deki konutlara ilgisini yazdı. İşte o yazı...

08 March 2022
Rusların Türkiye’de konut talebi artıyor! Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş, Rusların Türkiye’deki konutlara ilgisini yazdı. İşte o yazı...

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş, uluslararası gayrimenkul yatırımlarında Rusların en yoğun ilgi gösterdikleri ülkeler arasında Türkiye’nin yer aldığını ve Rusya’ya karşı oluşturulan küresel ambargolar sonucunda yabancı gayrimenkul yatırımcıların ilgisinin daha fazla Türkiye’ye yöneleceğini değerlendirdi.

Rusya vatandaşları Türkiye’de en çok gayrimenkul satın alan yabancılar arasında ilk üçte yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de geçen yıl satılan yaklaşık 1 milyon 490 bin konutun en az 58 bin 500’ü yabancılara satıldı. Bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 43,5 oranında artış anlamına geliyor.
2021 yılında Ruslar 5 bin 379 konut alımıyla son üç yıldır en çok talep oluşturan yabancı yatırımcılar arasında yer aldılar. Geçtiğimiz yıl Ruslara yapılan konut satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 75 lik bir atış gerçekleşti. Ruslar en çok Antalya sahilinde yeni sitelerde daire satın alırken Alanya’nın popüler hale gelen bölgelerinde gayrimenkul fiyatları ortalama 65 - 70 bin avro civarında seyrediyor. Ruslar arasında ikinci en popüler lokasyon olarak ise İstanbul yer almakta.

Uluslararası gayrimenkul yatırımlarında Rusların en yoğun ilgi gösterdikleri ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Özellikle Bulgaristan, İspanya, Karadağ ve İtalya'nın en fazla rağbet gören sahil bölgeleri ile birlikte ülkemizden Antalya, Mersin ve çevresi de Ruslar tarafından talep gören şehirler arasında yer alıyor. Rusya haber kaynaklarına göre Türkiye’den satın alınan konutlar yurt dışındaki toplam gayrimenkul talebinin yüzde 24,9’unu oluşturduğu belirtiliyor. Diğer taraftan Rus alıcılar için kilit önceliğin ekonomik istikrar olması nedeniyle İngiltere’nin Almanya ve Fransa'nın yakından takip ettiği bir numaralı seçenek haline getirdiği görülüyor.

Yüksek kar ve statü arayan varlıklı Rusların, ortalama 3 ile 5 milyon dolar arası değişen bütçelerle Londra ve Paris'teki yerleşik olmayanların mülk satın alımları içerisinde %20'lik payı oluşturmakta. Avrupa’dan yatırım amacıyla konut arayışı içinde olan Rusların ülkemizi tercih nedenlerinin başında ise sıcak iklimi geliyor. Özellikle Türkiye’nin pek çok tatil yöresinde deniz mevsiminin mayıstan kasıma kadar sürmesi, Ruslara cazip geliyor. Diğer taraftan ülkemizde nitelikli konut fiyatlarının Avrupa’ya göre çok daha uygun olması tercih nedenleri arasında yer alıyor. Son yıllarda Türkiye’de özellikle sahil bölgelerinde geniş sosyal alanları olan sitelerde yazlık konutların Ruslar tarafından yoğun ilgi gördüğü bilinmektedir.

Dünya’da yaşanan son gelişmeler ile birlikte Rusya’nın Ukrayna ihtilafı ve nihayetinde başlayan askeri operasyon sonrası ABD ve batılı ülkeler Rusya’ya karşı çeşitli ekonomik ve finansal yaptırımlara başvurdu. İngiltere’nin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Rusya şirketlerine ve oligarklara karşı koordineli bir baskının parçası olarak, İngiltere ve Avrupa’da yer alan Rus birey ve kuruluşlara yaptırım uyguladığı için uzun süredir devam eden denizaşırı mülk sahipliliği ile ilgili yasaları kısıtlayacağını belirtmesi Rus gayrimenkul yatırımcılarının ilgisinin ülkemize yönelmesine neden olacaktır.

Rusya’ya karşı uygulanan sosyal, ekonomik ve kültürel tecritlerin sonucunda konut yatırımcılarının özellikle İstanbul’a yönelmesi beklenmektedir. Türkiye’de yabancıların gayrimenkul edinimlerine dayalı oturum izni ve pasaport uygulamalarının Rusların Türkiye’yi sadece tatil amaçlı değil yatırım ve ticari faaliyetlerini yürütebilecekleri imkanları sunmaktadır. Rusya’ya karşı oluşturulan küresel ambargolar sonucunda yabancı gayrimenkul yatırımcılarının ilgisini daha fazla Türkiye’ye yönelmesi kaçınılmaz olacaktır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde markalı konut üreten inşaat firmalarının Rusya pazarına yönelik olarak tanıtım faaliyetleri yapması beklenmektedir. Türkiye’nin güney bölgelerinden konut satın alma düşüncesinin yaygın olduğu Rusya vatandaşlarında bundan sonraki süreçte büyük şehirlere doğru ilgi oluşacaktır.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum