Sabancı Grubu Çimentoya Yatırım Yapacak

Sabancı Grubu, çimento sektöründe daha 1-1.5 milyar TL civarında yatırım yapabileceklerini açıkladı   Sabancı Holding Çimento Grubu, Dünya ve Türkiye

02 Nisan 2014
Sabancı Grubu Çimentoya Yatırım Yapacak

Sabancı Grubu, çimento sektöründe daha 1-1.5 milyar TL civarında yatırım yapabileceklerini açıkladı

 

Sabancı Holding Çimento Grubu, Dünya ve Türkiye ile ilgili genel bir değerlendirme yaptı, konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında, "2013 yılının ilk yarısına kadar küresel krizle boğuşan küresel piyasalar, yılın ikinci yarısında krizin etkilerini sarmaya ve 2014 yılında büyümeye başladılar. Ekonomideki hızlanma ağırlıklı gelişmiş ekonomiler kaynaklıdır." ifadesi kullanıldı.   Sözkonusu basın toplantısında, şu başlıklar ön plana çıktı:

Dünya ve Türkiye Genel Değerlendirme

2013 yılının ilk yarısına kadar küresel krizle boğuşan küresel piyasalar, yılın ikinci yarısında krizin etkilerini sarmaya ve 2014 yılında büyümeye başladılar. Ekonomideki hızlanma ağırlıklı gelişmiş ekonomiler kaynaklıdır.
2013 yılında %3 olan dünya ekonomisinin büyüme hızının 2014'te %3,7'e, 2015'te %3,9'a yükselmesi beklenmektedir.
Türkiye, 3. çeyrek sonu itibarıyla %4 seviyesinde büyüme kaydetmiştir.  Ekonomideki en önemli risk ihracatın istenildiği seviyelerde artmayarak cari açığın giderek yükselmesi ve düşük finansman kalitesidir. 2012 yılında 48,5 milyar dolar olan cari açık, 2013 yılında 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

 
İnşaat sektörü 2013 3. çeyrek sonu itibarıyla %7,4 seviyesinde büyüme göstermiştir. Sektörün GSYH içindeki payı ise aynı dönem itibarıyla %5,8 seviyesine yükselmiştir. Sektördeki tüketimin yarısından fazlası konut inşaatlarından gelmekte, altyapının payı ise artmaktadır. 2013 ilk 9 ay sonu itibarıyla 120 milyon m2 yapı ruhsatı verilmiştir. 2012 yılının aynı dönemine göre %9 artış söz konusudu.

 

Çimento Sektörü Genel Değerlendirme

Dünya çimento tüketimi, 2013 yılında, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki talep artışıyla birlikte yaklaşık 4 milyar ton seviyesine ulaşmıştır. Başta Çin olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin çimento tüketimindeki büyüme trendi genel ekonomik büyümeye paralel olarak devam etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde kişi başına düşen çimento tüketimi, genellikle kişi başına düşen GSMH'nin üzerinde veya paralel artış göstermektedir.

 
Türkiye'de kişi başına düşen çimento tüketimi son 10 yılda yıllık ortalama %7 artışla 2013'te 835 kiloya ulaşmıştır. Türkiye'de genç nüfus, artan altyapı projeleri ve hedeflenen kentsel dönüşüm çimento talebini artırmaya devam edecektir. Türk çimento sektörü, 2013 yılını beklentilerin çok üzerinde bir şekilde yüzde 10'a yakın bir büyüme oranıyla kapatmıştır. Bir biri ardına gerçekleştirilen büyük inşaat projeleri, dev altyapı  yatırımları ve nispeten hız kazanan kentsel dönüşüm, inşaat sektörünün en önemli kollarından biri olan çimento alt sektörünün büyümesinde büyük rol oynamıştır.

 
Bugün Türkiye 64 milyon ton çimento tüketimi ve 12 milyon ton ihracat ile  Avrupa'nın en büyük ve dünyanın 4. büyük çimento üreticisidir. İç talebin üzerinde oluşan kapasite fazlası dış pazarlarda ihraç edilmeye devam edilmektedir. 2013 yılında, geçen yıla göre %6 düşüşle 12milyon ton çimento ve klinker ihracatı gerçekleştirilmiştir. Euro Bölgesi'ndeki ekonomik kriz, Akdeniz havzasında yer alan ve Türkiye'nin çimento ihracatında önemli bir pazarı olan Kuzey Afrika ülkelerinin yaşadığı sosyal değişimler, Irak ve Suriye pazarında yaşanan gelişmeler ihracatı olumsuz etkilemiştir. Türkiye hazır beton tüketimi, 2013 yılında %9,6 büyüme göstererek yaklaşık 102 milyon metreküp seviyesine ulaşmıştır. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve alt yapı yatırımları hazır beton sektörüne canlılık getirmiştir.

 
Türkiye çimento sektörü, tüm bu gelişmeler ışığında 2014'e daha güçlü umutlarla girmiştir. 2013 yılında yakalanan ivmenin, özellikle 2014 yılının ilk yarısında da devam etmesi beklenmektedir. Kentsel dönüşüm ve altyapı yatırımları, sektörün büyümesinde büyük rol oynamaya devam edecektir. Avrupa'nın en büyük  dünyanın ise Çin, Hindistan, ABD ve Brezilya'dan sonraki en büyük beşinci üreticisi konumundayız. Kamu yatırımlarının payının artması ve konut yatırımlarının azalması çimento sektörü açısından olumlu değerlendirilmektedir. Konut yapımının inşaat sektöründeki payı yüzde 55'e geriledi.

 

 

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tahincioğlu, Eylül ayında Dubai’de basın toplantısı yapacak

Tahincioğlu, Eylül ayında Dubai’de basın toplantısı yapacak

Tahincioğlu Gayrimenkul, 11 Eylül’de Dubai Cityscape’de düzenlenecek toplantıda basınla bir araya ge

22 Ağustos 2017


Kuzu Grup ‘En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 130’a yükseldi

Kuzu Grup ‘En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 130’a yükseldi

Kuzu Grup, ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 11 sıra yükselerek 130’a yükse

21 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat