Sahibinden Satılık Daire Almak Avantajlı mı?

03 Nisan 2015
PAYLAŞ
Sahibinden Satılık Daire Almak Avantajlı mı?

Ev alım-satımında sahibinden satılık daire almak avantajlı mı? Sahibinden satılık daire almanın herhangi bir dezavantajı var mı? İşte yanıtı...

Ev almaya karar verenler, ilk olarak sahibinden satılık daire olarak satılan konutlara yöneliyor. Emlak danışmanına pay vermek istemeyen ev alıcıları en çok sahibinden satılık daire arayışına giriyor. Peki, sahibinden satılık daire almak avantajlı mı?

Sahibinden alınacak satılık daire, 3'üncü kişiler olmaksızın alınmış olunacağından aracıya para ödemek zorunda bırakmıyor. Emlakçıya ödenmeyen bedel, daha düşük fiyata evi almanızı sağlar. Evini emlakçıya veren mülk sahipleri, satış üzerinden emlakçıya bir pay verir. Bu da mülk sahibinin konut fiyatında artış yapmasına neden olabilir.

Emlakçı, satışı gerçekleştrdiği takdirde hem satandan hem de satın alandan genellikle satış tutarının yüzde 2'si oranında ücret alır. Yani yüz bin liraya anlaştığınız bir ev için sadece siz iki bin lira komisyon ödemek zorunda kalırsınız.

Ayrıca mal sahibine ev hakkında soracağınız sorulara net ve kesin cevaplar da alacaksınız. Sahibinden satılık daire alımlarında satın alacağınız evle ilgili aklınıza takılan her ne varsa muhattap olarak karşınızda mülk sahibini bulmuş olacaksınız.

Bir başka avantajı da alışverişten vazgeçmek istemeniz durumunda maddi herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü alışveriş karşılıklı rızayla yapılan bir durum olduğundan kafanıza yatmayan, canınızı sıkan bir durum veya hesapta olmayan başka bir durum ortaya çıktığında bu durumu rahatlıkla ev sahibine iletebilirsiniz. Ama üçüncü şahıslar aracılığıyla yapılan satışların çoğunda bir ön mukavele düzenlenir ve alıcıdan belli bir miktar para peşinen alınır. Vazgeçmek durumunda kalırsanız verdiğiniz parayı geri almanız da mümkün olmayabilir.

-

Sahibinden Satılık Daire Almak

-

Bütün bu sıralanan avantajlar göz önünde bulundurduğumuzda evi sahibinden almanın daima daha avantajlı olduğu ve ufak dezavantajlar dışında sahibinden satılık daire almanın konut alım-satımında en iyi yol olduğu biliniyor.


"Sahibinden Satılık Daire Almak Avantajlı mı?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap