• Emlak Haberleri
  • Salda Gölü'ndeki görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı

Salda Gölü'ndeki görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'ndeki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

14 April 2020
Salda Gölü'ndeki görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı Salda Gölü'nde yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan iş makinelerinin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerde, çıplak ayakla dahi basılması yasak olan beyaz kumlara iş makinelerinin girdiği görüldü.

Salda Gölü'nde ortaya çıkan görüntülerden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada kendilerinin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili gerekli soruşturmanın başlatıldığını belirten Bakan Kurum, Salda Gölü'nün geleceğe en doğal haliyle ulaşacağını ve tek bir çivi bile çakılmayacağının altını bir kez daha çizdi.

FİRMAYA CEZA VERİLDİ

Salda Gölü'nde millet bahçesi çalışmasını yürüten yüklenici firmaya projede yer almayan bir uygulama yaptığı için gerekli cezanın verildiğini açıklayan Bakan Kurum, "Ayrıca müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Sorumluluğu kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır" ifadelerini kullandı.

Ortaya çıkan görüntülerin Salda Gölü'nde yürütülen projeyi yansıtmadığını ifade eden Bakan Kurum, "Bizim projemiz, bembeyaz kumsallarıyla, turkuaz rengiyle, Salda'yı gelecek nesillere en güzel şekilde koruyarak aktarma projesidir. İlk etapta; Salda'da plansız, çarpık yapılaşmaya, gölün bilinçsizce kullanımına son verdik. Gölün hemen kıyısına otomobil girişini yasakladık, gölü kamp ve karavan görüntülerinden kurtardık, biriken çöp yığınlarını ortadan kaldırdık" ifadelerini kullandı.

"TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMAYACAK"

Salda Gölü'nde yürütülen çalışmanın detayları hakkında bilgi veren Bakan Kurum, "Bilim adamlarımızla birlikte çalışarak projemizde gölden 800 metre mesafede sökülür takılır, doğayla uyumlu ahşap malzeme kullanıyoruz. Bu yapıların dışında herhangi bir yapılaşmaya müsaade etmiyoruz. Bir gram çimento, bir gram asfalt dökülmeyecek, tek bir çivi dahi çakılmayacak" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum