Salgın döneminde şehirlerden köylere talep arttı

Koronavirüs salgınında köylerin gayrimenkul piyasası hareketlendi.

11 September 2021
Salgın döneminde şehirlerden köylere talep arttı Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla insanların yaşam biçimlerinde önemli değişiklikler oldu. Bu dönemde izole yaşam biçimi tüm dünyada öne çıktı.

Milliyet'te yer alan habere göre, salgın döneminde Türkiye'de ise köylere olan ilgi daha da arttı. Bu dönemde büyük şehirlerden özellikle Ege köylerine kaçış başladı.

YAZLIKLAR UZUN DÖNEMLİ EVLERE DÖNÜŞTÜ

Yaşanan bu değişim üzerine değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, "Pandemi sonrasında uzaktan çalışma modellerinin uygulamaya geçmesiyle böyle bir hareketlilikten bahsedebiliyoruz. Özellikle Muğla, Aydın, İzmir gibi illerimize talep oldukça yüksek. Ayrıca 65 yaş üstü ve büyükşehirlerde yaşayan bazı vatandaşlarımız da bu konuda istekli oluyorlar. Yazlıkların sadece sezonlarda değil, uzun süreli ve kalıcı olarak kullanılabildiğini ifade edebiliriz. Yaşama bakış açımız ve sağlığın kıymeti, bu noktada yaşam tercihlerimizi de etkiledi" şeklinde konuştu.

Pandemi sonrasında yatırımcıların yeni rotasının arsa ve arazi olduğuna dikkat çeken Akdoğan, "Pandemi ile ofis ve yaşam tarzlarının değişmesi, açık hava ihtiyacı, ortak yaşamdan sıyrılma müstakil parsellere talebi artırdı. 2020 son çeyreğinden itibaren konut satışlarında yaşanan azalmanın aksine arsa, arazi yatırımlarında ciddi artışlar söz konusu. Ancak bizde nüfus artışı devam ettiği için buna benzer çok ucuz alternatiflerin üretilmesi mümkün görünmüyor. Ayrıca göç edenler tarım ve hayvancılık kapsamında büyük faaliyetler yerine hobi amaçlı bazı faaliyetlere odaklılar. Bizde İtalya'daki gibi bir durum belki tarım ihtiyaçlarının artması sonrasında daha çok gündemde olabilir" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR DA ARTIŞ GÖSTERDİ

Özellikle büyük şehirlere yakın olan köylerin tercih noktasında üstlerde olduğuna değinen Akdoğan, "Pandemi ile köy yerleşik alanları öncelikli tercihlerden. Büyük şehirlere yakın, şehirden kaçış sağlayan arsalar, köy yerleşik alanları alternatif fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bu bölgelerde gayrimenkul fiyatları sektör ortalamasının çok üstünde artış gösterdi ve göstermeye devam ediyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum