Salgın sürecinde yazlık evler kışlığa döndü

Koronavirüs salgınında yazlık bölgelerdeki nüfus artışı dikkat çekiyor.

01 October 2020
Salgın sürecinde yazlık evler kışlığa döndü Mart ayından bu yana ülkemizi etkileyen yeni tip koronavirüs salgını, insanların yaşam biçim ve alanlarını da değiştirdi. Yaz dönemi başında büyük şehirlerden yazlık bölgelere gelen insanların kış ayını da bu bölgelerde geçirme düşüncesinde olduğu belirtiliyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, yazlık bölgelere salgın döneminde gösterilen ilgi, bölgelerin emlak piyasasını da hareketlendirdi. Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Foça gibi yazlık bölgeler, kış mevsimi için de tercih edilmeye başlandı.

Bu dönemde en çok ilgi gören bölgelerden olan Antalya ve Bodrum'da yıl başından beri konut fiyatlarında yüzde 20'lik artışlar belirlendi. Birçok yazlık beldeye sahip İzmir'de ise yüzde 17'lik fiyat artışlarının olduğu belirtiliyor.

YÜKSEK RİSKLİ YERLERDEN KAÇIŞ

Koronavirüs salgının toplum üzerine etkileri hakkında değerlendirmede bulunan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, "Kovid-19'un farklı toplumsal kesimler üzerinde farklılaşan etkileri olacak. Bu kesimlerin Kovid-19'dan olumlu ya da olumsuz etkilenme biçimleri ile yayılımı arasındaki etkileşim sürecek. İstanbul ve İzmir'i tatil beldelerine bağlayan otoyollar ve beyaz yakalılar için uzaktan çalışma imkanlarının varlığı bu tür etkileşimin en somut örneği. İstanbul'da riskin yüksek olduğunu düşünen ve yıllardır başka şehirde yaşamak isteyenler bu arzularını pandemi döneminde gerçekleştiriyor" ifadelerini kullandı.

TALEPTE YÜZDE 100'LÜK ARTIŞ

Salgın döneminde Ege bölgesi gayrimenkul piyasası hakkında konuşan Eva Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, "Bodrum, Kuşadası, Foça, Ayvalık, Dikili gibi bölgelerin revaçta olduğunu belirterek, "Şu günlerde bahçeli yazlık evlerin sadece yazlık amaçlı değil kışın da kullanılmak üzere çok daha yüksek fiyatlarla pazarlandığını görmekteyiz. İzmir'de başta Çeşme olmak üzere, Alaçatı, Urla, Foça ve Seferihisar'da yazlık fiyatları yaklaşık yüzde 30 arttı. Ayrıca üzerine bağ evi tarzında tek bir yazlık ev yapılabilecek küçük alanlı tarla ve arazilere olan talep de yüzde 100 arttı" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum