Salıpazarı Liman Projesinin Detayları Belli Oldu

İstanbul Beyoğlu'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

26 Ekim 2015
Salıpazarı Liman Projesinin Detayları Belli Oldu

Salıpazarı Liman Projesi'nde yeraltında hayata geçirilecek terminal ile sahil şeridi halkın kullanımına açık olacak...

Özelleştirme İdaresi tarafından 16 Mayıs 2013'te gerçekleştirilen Salıpazarı Limanı İhalesi'ni 702 milyon dolar teklifle Doğuş holding kazanmıştı. Tartışmalara neden olan Salıpazarı Liman projesinin detayları netleşti.

Sabah'ın haberine göre dünyada bir ilk olacak gemi körük sistemi yapılacak. Yolcular, gemiden inen rıhtım tüneline yerleştirilecek mekanik körüklerle terminale ulaşacak. Pasaport ve gümrük işleri zemin altında çözülecek.

Karaköy ile Tophane arasındaki 1.2 kilometrelik sahil şeridi de böylelikle halkın kullanımına açık olacak. Yeraltındaki alana üç ayrı noktadan araç rampasıyla ulaşılacak. Yeni terminal eskisine göre iki kat daha büyük olacak.

Yeni kruvaziyer terminalinin inşaat çalışmalarına 2016'da başlanması planlanıyor. 2018'in son çeyreğinde tamamlanacak olan terminalde, yüksek standartlarla planlanmış bekleme alanları, biletleme kontuarları, devlet otoriteleri için kullanım alanları, duty free dükkanları, teknik alanlar olacak.

Terminale gelen araçlar üç farklı kapıdan alınacak. Batı ve Doğu kapısı ana giriş-çıkış kapısı olarak tasarlanırken Kuzey kapısı vale olarak kullanılacak. Yapılacak yeni terminalle 6 bin 200 yolcuyu bulan Allure of the Seas, Oasis of the Seas gibi dünyanın en büyük gemilerinin İstanbul'a çekilmesi planlanıyor.

Türkiye'ye kruvaziyer turizminde dünya sıralamasında ilk 10'da yer alıyor. Salıpazarı Liman Projesi'nin tamamlanmasıyla Türkiye'nin kruvaziyer turizmde dünyada ilk 3'e yükselmesi hedefleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

2 yıl önce yapım çalışmaları başlayan Bağcılar Şehir Parkı projesinin yüzde 95’i hazır.

16 Ekim 2017


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.