• Diğer Haberler
  • Samsun Kalın Demiryolu Hattında İlk Ray Sökümü Başladı!

Samsun Kalın Demiryolu Hattında İlk Ray Sökümü Başladı!

Samsun Havza'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

30 Eylül 2015
Samsun Kalın Demiryolu Hattında İlk Ray Sökümü Başladı!

Avrupa Birliği (AB) hibe fonlarıyla finanse edilen en büyük ölçekli proje olan Samsun-Kalın Demiryolu hattı modernizasyon projesinin ilk ray sökümü Samsun'da törenle başladı...

Modernizasyon çalışmasının ilk ray sökümü Samsun'dan başlatılan Demirağlar Projesi kapsamında inşa edilen 378 kilometrelik Samsun-Kalın demir yolu hattının alt yapı ve üst yapı standartları yükseltilecek hatta sinyalizasyon sistemi kurulacak.

Avrupa Birliği(AB) hibe fonlarıyla finanse edilen en büyük ölçekli proje olduğu bildirilen Samsun-Kalın demir yolu hattı modernizasyon çalışmaları tamamlandığında 48 tarihi köprü restore edilerek, 30 köprü ve bin 54 menfez yeniden yapılacak. 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje 258,8 milyon Euroya mal olacak. Samsun-Kalın demir yolunun ilk ray sökümünün yapıldığı törene, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Samsun Valisi İbrahim Şahin, TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları) Genel Müdürü Ömer Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Bekir Gezer, AB Türkiye Delegasyonu Yetkilisi François Begeot, firma yetkilileri ve resmi kurum çalışanları katıldı.

ŞAHİN: "ANKARA-SAMSUN ARASI İKİ SAAT"
Törende açılış konuşması yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, şunları söyledi: "AB üzerinden en büyük hibenin kullanılacağı hattın inşaatına başlanılacak. Aslında Samsun-Amasya arasında bir iyileştirilme yapılmıştı. Ama şimdi daha ciddi bir çalışma yapılacak. İnşallah bu hat 2017 yılında bitecek. Bu hat sadece yük taşımasında değil, yolcu taşımasında da ciddi bir şekilde trafiği rahatlatacak bir alan olacak. Samsun-Ankara arasındaki demir yolu bin kilometrelik mesafenin üstünde. Ama Havza ile Delice arasında 200 kilometrelik bir yer bittiğinde 700 kilometrelik yol kısalıyor ve 400 kilometreye iniyor. Aynı zamanda hızlı trenin yapıldığı bir hat olarak da düşünüldüğünde ve hızlı tren yapıldığında hızlı trenin hızı 200 kilometre olacağından dolayı Ankara-Samsun arası iki saat olacak. Bu gerçekten sevindirici bir gelişme, inşallah buna ulaşacağız" dedi.

“KUZEYİ GÜNEYE, TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE TAŞIYORUZ”
2003 yılından itibaren başlatılan demir yolu atağı kapsamında 100-150 yıllık el değmeyen yollar dahil olmak üzere bugüne kadar 9 bin 396 kilometre konvansiyonel hattın yenilendiğini ifade eden TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, "Birazdan ilk ray sökümünü gerçekleştireceğimiz Samsun -Kalın hattının modernizasyon projesinin de büyük bir bölümü AB IPA fonlarından finanse edilecektir. Samsun-Kalın hattının modernizasyon projesi bugüne kadar AB hibe fonlarıyla finanse edilen en büyük ölçekli projedir." dedi.

Yıldız, “Kuzeyi güneye, Türkiye’yi geleceğe taşıyoruz” sloganıyla yürütülecek olan projede, 378 kilometrelik hattın altyapı ve üst yapı standartlarının yükseltilecek ve sinyalizasyon sistemi kurulacağını belirterek şunları söyledi: "Modernizasyon çalışmaları tamamlandığında mevcut hat tamamen yenilenecek, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kurulacak, 48 tarihi köprü restore edilecek, 30 köprü ve bin 54 menfez yeniden yapılacaktır. Ayrıca tünel genişletilecek, istasyon yol uzunlukları 750 metreye çıkarılacak, tüm yolcu peronları AB standartlarına göre yenilecek, tüm istasyonlara (30 istasyon) yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacaktır. Böylelikle hattın kapasitesinde ve trenlerin işletim hızı ile konforunda önemli oranda artış sağlanacak, yük ve yolcu taşımacılığında demir yolu daha çok tercih edilecektir. 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje 258,8 milyon Euroya mal olacaktır."

Konuşmaların ardından Samsun-Kalın demir yolu hattının modernizasyonu için beraberce butona basılarak ilk ray sökümü başlatıldı. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

2 yıl önce yapım çalışmaları başlayan Bağcılar Şehir Parkı projesinin yüzde 95’i hazır.

16 Ekim 2017


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.