• Emlak Haberleri
  • Sanayi Üretimi Düşerken Gayrimenkul Sektörü Yükseliyor

Sanayi Üretimi Düşerken Gayrimenkul Sektörü Yükseliyor

Ali Babacan, gayrimenkul sektörünün sanayi üretimine göre daha çok ilgi gördüğünü açıkladı.

24 Temmuz 2014
Sanayi Üretimi Düşerken Gayrimenkul Sektörü Yükseliyor

Ali Babacan, gayrimenkul sektörünün sanayi üretimine göre daha çok ilgi gördüğünü açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Babacan sanayi üretiminin milli gelirdeki payının düştüğünü, gayrimenkul sektörünün ise yükselişte olduğunu belirterek, “Sanayide yatırımlar düşerken yüksek gelir ve getiri olduğu için gayrimenkule yoğun ilgi var” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de üretim yapısının değişmesinin önemli konular arasında yer aldığının altını çizerek, ''Türkiye’nin üretim ve ihracatı fason ağırlıklı. Katma değerli ürün üretilemediğinde milli gelir düşük, cari açık yüksek çıkıyor'' dedi.

Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Babacan, sanayi üretiminin milli gelirdeki payının düşmeye başladığına dikkati çekerek şunları söyledi:

''Bu tehlikeli bir trend. Özel sektörün sabit sermaye yatırımı harcamaları iç açıcı değil. Büyümede özel sektörün sabit sermaye harcaması arzu ettiğimiz seviyelerde gitmiyor. Bu hem bugünkü büyümemizi biraz baskı altında tutuyor hem de geleceğin büyümesi için bizi kaygılandırıyor. Sektörler arasında dengesizlik var. Son dönemde özellikle gayrimenkul sektörüne ilgi çok yoğun''

''HER BİR PROJE YENİ BİR TEKEL''

Sanayide ciddi bir rekabet yaşandığını ve yatırım ortamı ile ilgili sorunların bulunduğunu dile getiren Babacan, bu konuda adım atıldıkça yeni sorunların ortaya çıktığını belirtti. Buna karşın gayrimenkul alanında her bir projenin adeta yeni bir tekel olduğunu anlatan Babacan, bu alanda yüksek gelir ve getiri sağlamanın mümkün olduğunu ifade etti.

''ÖNCELİK ÜRETİM OLMALI''

Daha lüks AVM’lerde alışveriş yapmak ve daha lüks konutlarda oturmak için öncelikle üretim yapmanın önemine işaret eden Babacan, “Üretmeden, hak etmeden, hele hele dışarıdan sağlanan krediyle lüks alışveriş, lüks konut... Bu, Türkiye’yi çıkmaza sokabilir” dedi.

HAKSIZ KAZANCI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

Gayrimenkul alanında rekabetin artması için ve tekellerin önlenmesi ile ilgili özel bir gayret gerektiğini dile getiren Babacan, sektördeki haksız kazancı önleyici tedbirler alınması gerektiğini belirtti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


G - Yoo inspired by Starck projesinde teslimler başladı

G - Yoo inspired by Starck projesinde teslimler başladı

Mar Yapı tecrübesiyle hayata geçirilen G - Yoo inspired by Starck projesi teslim yapılıyor.

23 Ağustos 2017


Türkiye hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada

Türkiye hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada

THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan, ‘Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları

23 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat