• Diğer Haberler
  • SANKO Holding’den afete dirençli şehirler için tasarım kültürüne destek

SANKO Holding’den afete dirençli şehirler için tasarım kültürüne destek

Afete dayanıklı binalar ve şehirler için tasarım kültürünün oluşması amacıyla Mimarlık Araştırmaları Derneği’nin çalışmalarına destek veren SANKO Holding, Afetlere Karşı Dirençli Şehirler İçin Fikir Maratonu’nun başarılı projelerini ödüllendirecek.

23 August 2023
SANKO Holding’den afete dirençli şehirler için tasarım kültürüne destek Gaziantep ve Adıyaman’da 6 Şubat depremleri sonrası afetzedeler için geçici yaşam alanlarının oluşturulmasına öncülük eden SANKO Holding, Mimarlık Araştırmaları Derneği (MİMARDER) ile iş birliği yaparak afet bilinciyle inşa edilmiş binalar ve şehirler için tasarım kültürünün oluşmasına destek veriyor. Bu kapsamda "Afet Sonrası Geçici Yaşam Alanlarının İyileştirilmesi" Öğrenci Fikir Yarışmasını sürdüren SANKO Holding, değerlendirme jürisinde de yer aldığı Afetlere Karşı Dirençli Şehirler İçin Fikir Maratonu’nda başarılı olan ilk üç projenin ödül sponsorluğunu üstlendi.Farklı meslek gruplarına ve niteliğe sahip 70 katılımcının, 10 gruba ayrılarak şehirleri afetlere karşı dirençli hale getirmek için ürettiği fikirler; İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu ve öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Terzi, Prof. Dr. Burak Pak, AFAD İstanbul İl Müdürlüğü’nden Esra Çetin, İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’ndan Ömer Kars ve SANKO Holding-Temko A.Ş. Genel Müdürü Hilal Savcı’nın yer aldığı jüri heyetine sunuldu. Katılımcılar, öneri ve geribildirimlerle fikirlerini geliştirdiler.

MİMARDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Gün, toplumun tüm paydaşları olan devlet, sivil toplum, akademi ve endüstriyi aynı ortamda ortak bir amaç için bir araya getirmenin önemine dikkat çekerek “Gerek jüri ekibi gerekse de fikir maratonunun düzenlenme yöntemi açısından yapısında birçok ilkleri barındıran bu etkinlik çerçevesinde katılımcılar, afetle yüzleşmeden önce şehirlerimizi afete dirençli hale getirecek risk azaltıcı ve güçlendirici fikir projeleri geliştirdiler” dedi.Geliştirilen projeler arasında jüri değerlendirmesi sonucunda ilk üçe giren proje gruplarını ödüllendirmenin yanı sıra birinci projenin uygulama aşamasına gelmesi için mentorluk desteği sağlanacağını belirten Gün, “Yarışmamıza iştirak eden tüm katılımcılarımıza, sunumları değerlendiren saygıdeğer jüri üyelerimize, etkinliği düzenleyen ortaklarımız Şehirli Derneği ve İ.Ü. Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi paydaşlarına, mekânsal ve lojistik destek veren Rami Kütüphanesi’ne ve etkinlik ödüllerine sponsor olan SANKO Holding’e teşekkür ederiz. Etkinlik çıktılarını ve yarışma sonuçlarını önümüzdeki süreçte düzenleyeceğimiz başka bir programda kamuoyu ile paylaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Agro Global Summit, Tarımın Geleceği ve Teknolojik Entegrasyonu Tartıştı

Agro Global Summit, Tarımın Geleceği ve Teknolojik Entegrasyonu Tartıştı

6 Haziran 2023, Türkiye - Agro Global Token tarafından organize edilen ve tarım teknolojilerinin gel

08 June 2023


Deprem yaşanan illerimizde 3 ay sürecek OHAL ilan edildi

Deprem yaşanan illerimizde 3 ay sürecek OHAL ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kara

07 February 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum