• Emlak Haberleri
  • Sektör temsilcileri Emlak Bankası'nın açılmasını bekliyor

Sektör temsilcileri Emlak Bankası'nın açılmasını bekliyor

Yeniden faaliyete geçmesi beklenen Emlak Bankası'nın sektöre finansal destek sağlayacağı açıklandı.

02 December 2018
Sektör temsilcileri Emlak Bankası'nın açılmasını bekliyor Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla yeniden faaliyete geçeceği duyurulan Emlak Bankası'nın gayrimenkul sektörüne finansal destek sağlayacağını işaret etmişti. Bu gelişme sonrası sektör temsilcileri, Emlak Bankası'nın yeniden açılmasını heyecanla bekler olurdu. Hürriyet'te yer alan habere göre, İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, "Emlak Bankası inanıyorum ki, içinde bulunduğumuz bu kriz ortamından çıkış noktasında sektörümüze rahat bir nefes aldıracak" dedi.

Emlak Bankası'nın yıl sonuna kadar açılmasını beklediklerini ifade eden İslam Yıldırım, alt yapısı tamamlanmak üzere olan bankayla ilgili yönetim kurulu toplantılarının gerçekleştiğini belirterek konut, işyeri ve arsa olmak üzere gayrimenkulu ilgilendiren bütün emtialarla ilgili Emlak Bankası vasıtasıyla finansal destek sağlanacağının altını çizdi.

"BİZLER DE EMLAK BANKASI'NA BAŞVURACAĞIZ"

Konut sahibi olmak isteyen yatırımcılar gibi kendilerinin de inşaata başlamadan önce Emlak Bankası'na başvurabileceklerini belirten Yıldırım, "Örneğin bir kentsel dönüşüm projesiyle ilgili gerekli finansmanı bu banka yoluyla temin edebileceğim. Gelip projemi inceleyecekler sonra belli bir faiz oranında kredi imkanı sağlayacaklar. Türkiye'de işlem yapan bankalar KOBİ, taşıt ve bireysel krediler veriyor. Oysa Emlak Bankası sadece gayrimenkulle ilgilenecek. Uygulamayı henüz görmesek de bu banka aracılığıyla sektörümüzün canlanacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

BEKLENTİ KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞMESİ

Konut sektörünün öncelikli beklentisinin konut kredilerinde düşüş olduğunu belirten Yıldırım, "Mevcut bankalar yüzde 2'nin altında kredi vermiyor. Emlak Bankası daha düşük faizle kredi verecek diye düşünüyor ve ümitle açılmasını bekliyoruz" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum