• Emlak Haberleri
  • Sektör temsilcileri özel bankalardan da faiz indirimi bekliyor

Sektör temsilcileri özel bankalardan da faiz indirimi bekliyor

Kamu bankalarının faiz indirimi kararı almasından sonra gözler özel bankalara çevrildi.

23 February 2019
Sektör temsilcileri özel bankalardan da faiz indirimi bekliyor Önce VakıfBank'ın ardından da HalkBank'ın konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,49 oranına çekmesi, inşaat sektöründe olumlu karşılandı. Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamalarda özel bankaların da faiz indirimi kararı almaları yönünde çağrıda bulundular.

VakıfBank'ın konut kredilerini belli bir oranda düşürmesini olumlu karşıladıklarını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, ancak bu indirimin yeterli olmadığını ifade etti.
Diğer bankalara faiz indirimi kararı alması yönünde çağrıda bulunan Tellioğlu, "Hatta mevduat faizleri de aşağı düşürülmeli. Konut sektörünün önündeki tıkanıklıklardan biri de mevduat faizleri. Mevduat faizlerinin de yüksek olması büyük sorun. 1 milyon lirayı götürüp bankaya faize yatırdığınız da yıllık yüzde 20-25'den ayda 20 bin lira faiz veriyor. Şimdi siz 20 bin lira faiz aldığınız yerde 1 milyon liraya alacağınız evin ortalama kira değeri 3 bin lira. Bu yüzden '20 bin lira faiz alıyorum. Gerekirse 3 bin lira kira vereyim' diyor. Bu yüksek mevduat faizi paranızın ekonomiye, ticarete geçmesini engelliyor" şeklinde konuştu.

"FAİZ İNDİRİMİ YETERSİZ"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da konu hakkında görüş bildirdi. Diğer bankaların da indirime katılması gerektiğine değinen Ağaoğlu, mevduat faizlerin düşmesinin konut, ticari ve bütün kredilerin de düşmesi için zemin hazırlayacağı fikrini savundu.

Faiz indirimlerinin yetersiz olduğundan bahseden Ağaoğlu, "Ancak burada ihmal edilmemesi gereken husus ta geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanı’nın tüketici kredi kartı borçlarının yapılandırılmasında uygulanmasıyla ilgili önerdiği, 1.10-1.20 faiz oranlarıdır. Bu oranları kriter olarak aldığımızda şu anda VakıfBank’ın yaptığı faiz oranlarının bile yetersiz olduğu apaçık ortaya çıkıyor. Çünkü aylık 1,50 denildiği zaman bunun basit faizi yıllık yüzde 18 görünüyorsa da reel faiz bunun oldukça üstündedir. Dolayısıyla faiz oranlarına VakıfBank’ın attığı adım, desteklenmeli ve tüm finans sektörü yatırımların hızlanması ve tüketicilerin ihtiyaçlarına daha kolay ulaşabilmesi yani özetle piyasanın canlanması için faiz indirimini arttırarak sürdürmeliler" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum