• Emlak Haberleri
  • Sektörde iklim değişikliğiyle mücadele yolları aranıyor

Sektörde iklim değişikliğiyle mücadele yolları aranıyor

Son yılların en önemli meseleleri arasında yer alan iklim değişikliği, gayrimenkul sektöründe de tartışılıyor.

30 November 2021
Sektörde iklim değişikliğiyle mücadele yolları aranıyor Dünyada son yıllarda iyiden iyiye gün yüzüne çıkan iklim değişikliği sorunu, Türk gayrimenkul sektöründe de gündem haline geliyor. Sektör, iklim değişikliğiyle mücadelede yeni stratejiler belirliyor.

İklim ve Enerji Çözümleri Merkezi verilerine göre, 2020 yılında 50.6 milyar ton sera gazı havaya salındı ve iklim değişikliğine sebep oldu. Türkiye, 530 milyon tonluk karbondioksit eş değeri emisyon ile yüzde 1 payın sahibi olurken kara listedeki 16'ncı ülke oldu.

Bu verilere hakkında değerlendirmelerde bulunan Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sami Kılıç, Türkiye'nin bina yatırımlarının emisyon sorumluluğunda 4'üncü sırada olduğunun altını çizerek, kara listeden yeşil bina yatırımlarıyla uzaklaşabileceğini ifade etti.

LÜKS YAPILAR YERİNE ÇEVREYE DUYARLI YAPILAR

Gayrimenkul sektörünün iklim değişikliğiyle mücadele yollarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sami Kılıç, "Artık inşaatlarda hedefimiz lüks yapılar, gösterişli mimariler değil, iklim krizine uyumlu binalar üretmek olmalı. Bildiğiniz gibi çevre dostu yeşil binalar iklim değişikliğiyle mücadele yolunda güçlü bir araçtır. Yeşil bina konusunda sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, temiz enerji, çevre-dostu malzemeler ve kaynaklar, iç mekân kalitesi ve tasarımda yenilik başlıkları öne çıkmaktadır" diye konuştu.

Yeşil bina konseptinin önemli unsurlarından birisi enerjinin verimli kullanılması olduğunu belirten Kılıç, "Bu amaçla yeşil binalarda; doğru hesaplanmış ısı izolasyonu yapılması, yüksek performanslı cam seçimi, verimli iklimlendirme sistemleri, binaların ısıtma ve soğutma yüklerinin azaltılması, uygun havalandırma sisteminin seçilmesi, güneş panelleri ile elektrik ihtiyacının karşılanması çözümleri, atık ısı geri kazanımı gibi çözümler sunulmaktadır. Yeşil binalarda, enerji verimliliğine ek olarak fosil yakıt kullanılması sebebiyle oluşan sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kullanımına yönelmek gerekir. Uygun havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin tasarlanması ile iç ortam kalitesini artıracak önlemler alınmalıdır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum