Sektörde özel bankalardan da faiz indirimi bekleniyor

Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimiyle sektörde hareketlilik başladı.

08 November 2021
Sektörde özel bankalardan da faiz indirimi bekleniyor Kamu bankaları tarafından geçtiğimiz hafta konut kredisi faizlerinde indirime gidildi. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank tarafından konut kredisi faizlerinde 1 milyon TL'nin altındaki tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon TL'yi aşan tutarlarda ise yüzde 1.34 faiz uygulanmaya başlandı.

Para Dergisi'nde yer alan habere göre, konut kredisi faizlerinde yapılan indirimle satışların yeniden canlandığı belirtiliyor. Buna karşın özel bankaların da konut kredilerinde faiz indirimine gitmesi yönünde talep bulunuyor. Ayrıca sıfır konutlara özel kampanya beklentisi de sektör temsilcileri tarafından dile getiriliyor.

"EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN"

Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimini değerlendiren Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, konut kredisi faiz oranlarında yapılan indiriminin satışları pozitif etkileyeceğini belirterek, "Bankalarca verilen konut kredilerinin ağırlıklı ortalaması geçen hafta aylık bazda yüzde 1.49'du. Şu anda kamu bankaları bu rakamı yüzde 1.29'a çekti. Yani kamu bankalarının harekete geçmesiyle faiz yükü yüzde 13.42 azalmış oldu. Faizlerin düşmesi net bir şekilde satışlara olumlu yansıyacaktır" diye konuştu.

Özel bankaların da elini taşın altına koyarak faiz indirimi yapması gerektiğini dile getiren Özgün, "TÜİK'e göre inşaat maliyetindeki artış temmuzda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45'e dayandı. Demir ve çimento başta olmak üzere ana girdilerde çok ciddi artış var. Arsa maliyetlerindeki yükselişle birlikte bu durumun konut fiyatlarına yansıyacağını düşünen vatandaşlarımız ev almak istiyor. Şimdi tam zamanı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de güçlü konut talebinin uzun yıllar bu şekilde süreceği görüşündeyiz. Evlilikler, yeni eve çıkan gençler, kiracıların ev sahibi olması gibi etkenler, talebin devam edeceğini gösteriyor. Faiz oranlarındaki her düşüş önemlidir, ancak beklentimiz bu oranların yüzde 1'in altına düşmesidir" ifadelerini kullandı.

"BİRİNCİ EL KONUTLAR İÇİN ÖZEL KAMPANYA GEREKLİ"

Faiz indiriminin birinci el konutlara yansıması için özel bir kampanyaya ihtiyaç olduğuna dikkat çeken İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Geçen sene olduğu gibi kamu bankaları ve Emlak Konut GYO önderliğinde ve sadece birinci el konutları kapsayan faiz kampanyası, ekonominin dinamosu olan gayrimenkul sektörü için yeni bir can suyu olacaktır. Söz konusu kampanya faizinin geçen seneki gibi yüzde 0.64 seviyelerinde olmasını beklemiyoruz ama aylık bazda yüzde 0.99'un altında olması ve kampanya süresinin ise en az 1 yıl olmasının süreklilik açısından daha verimli olacağını düşünüyoruz. Birçok inşaat firması da bu girişime olumlu destek verecektir. Firmaların da bir miktar faizi sübvanse etmesi, oranı yüzde 0.80'lere kadar çekebilir. Ayrıca faiz indirimleri sadece kamu bankalarıyla sınırı olmamalı, özel bankalar da taşın altına elini koymalılar" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum