Sektörlerde Büyük Hareketlilik

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ÖTV – KDV indirimleri, tapu harçlarında yapılan kampanya ve faizlerdeki düşüş piyasaları canlandırdı. Yıl sonunun beklenenden daha iyi sonuçlanacağı bekleniyor.

09 November 2018
Sektörlerde Büyük Hareketlilik Son zamanlarda durgunluk yaşayan piyasalarda hareketlenmeler devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimi paketi talebi arttırdı. Ekonominin normalleşmesi ve enflasyonla topyekün mücadele için atılan bu adım hızlı sonuç vermeye başladı. Bunun yanı sıra kurdaki düşüşler ve istikrar eğilimi, güven arttırırken geleceğe dair umutlar da yükseldi. Mağaza ve bayilerdeki müşteri trafiği yüzde 30-40 arasında arttı, satışlar hareket kazandı.

Paketin içerisinde açıklanan küçük ev aletleri sektöründe de yüzler gülmeye başladı. Fırsatı değerlendirmek isteyen vatandaşlar AVM’lere ve mağazalara akın etti, şu an için satışlar yüzde 10 civarında yükseldi. Konuyla ilgili konuşan Züccaciyeciler Derneği Başkanı İsmail Erdoğan memnuniyetini dile getirdi. Erdoğan, "Özellikle hafta sonu AVM'lerdeki mağazalarda bir önceki haftaya oranla ziyaretçilerimizde yüzde 30 artış oldu, satışlarda ise yüzde 10'luk bir artış gerçekleşti" sözleriyle piyasaların son durumunu özetledi.

GAYRİMENKUL’DE YATIRIMIN TAM ZAMANI

Son gelişmelerle birlikte konut sektöründe de canlanma devam ediyor. KDV ve tapu harcı indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesi bunda büyük pay sahibi olurken, ekonomide normalleşmenin sonucu olarak faizlerin yüzde 3’ün altına inmesi güven arttırdı. Konuya ilişkin İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, "Tarihi kampanyaların getirdiği hareket, KDV ve tapu harcı indirimiyle devam etti. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 50 artış konut fiyatlarına yansıtılmadan satış yapılıyor. Firmaların kendi içindeki kampanyaları da devam ediyor. Şimdi konut almanın tam zamanı" açıklamasını yaptı.

BEYAZ EŞYADA DA SATIŞLAR ARTTI

Beyaz eşya almayı düşünen ancak piyasa şartları dolayısıyla bu alımlarını erteleyen vatandaşların ÖTV indirimleriyle harekete geçmesiyle beyaz eşya sektörü de canlanmaya başladı. Arçelik Genel Müdürü, ÖTV indiriminin etkisiyle ilgili olarak, "1-7 Kasım tarihleri arasında mağazalarımıza giren ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranında artış gösterdi" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul Anadolu Yakasında 164 lojman satışa sunuldu

İstanbul Anadolu Yakasında 164 lojman satışa sunuldu

Kartal, Kadıköy, Adalar, Üsküdar ve Maltepe ilçelerindeki taşınmazlar, ihale yoluyla satılacak.

21 October 2021


Otopark Yönetmeliğinde önemli değişiklik yapıldı

Otopark Yönetmeliğinde önemli değişiklik yapıldı

Yeni Otopark Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar…

21 October 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum