Sektörümüz Gücünü Gösterdi

2015 yılına seçimler damga vurdu. Sektörümüzü en çok etkileyen siyasi belirsizliğe rağmen 2015 yılını tarih yazarak kapatmaya hazırlanıyor. Yılın 2. Ve 4.

02 Aralık 2015
Sektörümüz Gücünü Gösterdi

2015 yılına seçimler damga vurdu. Sektörümüzü en çok etkileyen siyasi belirsizliğe rağmen 2015 yılını tarih yazarak kapatmaya hazırlanıyor.

Yılın 2. Ve 4. çeyreğine giriş dönemine rastlayan seçimler söz konusu aylardaki satışların performansını olumsuz etkiledi. Buna rağmen seçim öncesi tedbirini alan ve hazırlıklı olan sektör yeni projeler ve kampanyalar ile söz konusu dönemlerde ortaya çıkan boşluğu çok iyi doldurdu. Bastırılmış taleplerin de serbest kalmasıyla birlikte yılın son çeyreğinde ivme kazanan konut satışları tarihi bir rekora doğru son adımları attı. Bunun doğal bir sonucu olarak da kasım ve aralık aylarında yüz bin adetin üzerinde satış olmasını; yıl bazında ise bir milyon 250 binin üzerinde bir konut satış adedi yakalayarak geçen yılın tamamında gerçekleşen 1 milyon 165 bin adetlik satışı aşarak rekor kırmayı ümit ediyoruz.

Seçim sonrası tek partili bir hükümetin kurulması,  inşaat sektörüne 2004’deki gibi bir ivme kazandıracaktır ama 2016 yılının belirleyicisi faiz oranları olacaktır. Diğer taraftan 2016’daki satışlar 2015 yılından içerik olarak da ayrılacaktır. 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşen konut satışlarının büyük bir kısmı mevcut projelerdeki dairelerin satışlarıydı. Gelecek yıl ise art arda çıkmasını beklediğimiz yeni projelerdeki dairelerin satışlarına tanık olabiliriz.

Mütekabiliyet yasasının ise yeni bir sürece girmesini ve yabancıya gerçekleştirilen satışların 2016’da katlanarak büyümesini bekliyoruz. Ancak burada hem tüketici hem de üretici olarak bazı beklentilerimiz var. Yabancı bireysel yatırımcı müktesep hakkının korunmasını ve vatandaşlık haklarının kalıcı olmasını istiyor. Biz üreticiler ise yabancıya yaptığımız satışların ihracat kapsamına alınmasını ve vergi iadesinden faydalanmak istiyoruz. 2016’nın yabancılar açısından başka bir önemi var. Bireysel yabancı yatırımcının yanı sıra, kurumsal yabancı yatırımcıların da Türk gayrimenkul piyasasını yakından takip ettiğini biliyoruz. Direkt yabancı yatırımları kapsamında bu kurumsal yatırımcıların gelebilmesi için makroekonomik adımların kararlı bir şekilde atılması gerekmektedir. Cari açık, enflasyon hedefleri gibi ekonomik verilerin iyileşmesi de bu kapsamda önem kazanmaktadır.

Seçim sonrası tek partili bir hükümetin kurulacak olması inşaat sektörüne 2004’deki gibi bir ivme kazandıracak. 2016 yılında faiz oranlarıı belirleyici rol oynayacak. “Mevcut faizler aylık % 1,05- 1,15 seviyelerinde bulunuyor.Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda %  0,60- 0,70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar.

Tabi 2016 için beklentilerimiz de var. Hükümetin kurulmasıyla birlikte revizyondan geçen ve deposunu dolduran sektörümüzün kazasız belasız yol alması için, izleyeceği rotadaki hava şartlarının belirlenmesi ve netleşmesini bekliyoruz. Bu kapsamda yeni ekonomi yönetiminin kentsel dönüşüm, KDV, harçlar, imar mevzuatı, mütekabiliyet gibi sektördeki ana çarkların gözden geçirilmesini; başta yabancı yatırımcılar olmak üzere konut alıcılarının geçici iyimserlik havasından çıkarak, gayrimenkul sektörünün yine en güvenli liman olduğuna ikna edilmesi için bürokrasinin eski işlerliğine kavuşmasını umuyoruz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat