Sigortalı Konut Sayısı 7 Milyona Ulaştı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 7 milyona ulaştığını açıkladı.

30 Haziran 2015
Sigortalı Konut Sayısı 7 Milyona Ulaştı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 7 milyona ulaştığını açıkladı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı,Türkiye'de depreme karşı sigortalı konut sayısının 7 milyona yükseldiğini belirtti.

DASK'ın Üniversiteler Arası Depreme Dayanıklı Bina Yarışması'nın açılış etkinliğinde önemli açıklamalarda bulunan Kayacı, 7 milyon konutun ülke çapındaki mevcut konut sayısının yüzde 40'ına denk geldiğini söyledi.

Ülke çapında zorunlu sigrota kapsamına girmesi gereken çok sayıda konut olduğunu ifade eden Kayacı şu açıklamaları yaptı:

"Sigortalılık oranı ise Türkiye çapında yüzde 40’a yükseldi. Bununla birlikte ülkemizde henüz ulaşmamız ve zorunlu deprem sigortası sistemine dâhil etmemiz gereken çok fazla konut sahibi olduğunu unutmuyoruz. Yarışmamıza katılan genç arkadaşlarımıza da bu konuda sorumluluk yüklüyoruz. Ülkemizin yaşadığı deprem acılarının tekrarlanmaması için genç mühendis ve mimar adaylarımızın, burada edindikleri deneyimle her zaman mesleklerine gereken özeni göstereceklerine inanıyoruz

DASK Koordinatörü İsmet Güngör de deprem felaketinden alnının akıyla çıkacak bir Türkiye'nin oluşturulmasının temel amaçları olduğunu açıkladı.

Geçmiş dönemlerde yaşanda deprem olaylarının ardından çalışmaların hızlandığını ifade eden Güngör sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla birlikte meydana gelen orta ölçekli depremler konutlarda yıkıcı olmayan hasarlar yaratmaya devam etti. Biz de DASK olarak zorunlu deprem sigortası poliçesi bulunan ve depremde konutu hasar gören ev sahiplerine tazminat ödemelerimizi gerçekleştirdik. DASK kuruluşundan bugüne kadar 161 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi. Amacımız, geleceğin inşaat mühendisi ve mimarlarında depreme dayanıklı bina tasarımı bilinci ve becerisini geliştirmek, depremlerin zarar veremediği bir Türkiye’nin temellerini atmak

Güngör, 2017 yılının sonuna kadar zorunlu deprem sigortalı bina sayısında hedefin 10 milyon konut olduğunu ifade etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat