Şile’ye Türk İşi Disneyland Geliyor

Colorist Şile proje ile gayrimenkul sektörüne giriş yapan Cafer İnan, yeni projelerini ilk kez yeniemlak.com’a anlattı. İşte tüm detayları ile o röportaj...

20 Mayıs 2016
Şile’ye Türk İşi Disneyland Geliyor Colorist Şile proje ile gayrimenkul sektörüne giriş yapan Cafer İnan, yeni projelerini ilk kez yeniemlak.com’a anlattı. İşte tüm detayları ile o röportaj...

Bugüne kadar birçok firmaya danışmanlık ve satış hizmeti sunan Cafer İnan, CFR Yapı markası ile gayrimenkul sektörüne girdi. İlk projesi Colorist Şile’yi satışa çıkarmaya hazırlanan İnan, gelecekteki projelerini ilk kez yeniemlak.com’a anlattı.

Merkezinde çocuk olan Colorist Şile’nin yanı sıra farklı konseptlerde 3 yeni projelerinin daha olacağını söyleyen İnan, öyle bir proje yapacağım ki insanlar numaratörlerle sıraya girecek dedi.

Şile’de 500 odalı dev bir otel projesi daha planladıklarını açıklayan Cafer İnan, proje kapsamında tarihin yeniden canlandırıldıı bir Disneyland da olacağını vurguladı. İnan, proje Tema Parkı ve Disneyland’ı ile 2 milyona yakın turisti Türkiye’ye çekeceğini ifade etti.

İşte o röportaj;

Colorist Şile harikalar diyarı gibi bir proje. Nasıl doğdu bu fikir?
Biz sokakta büyüdük. Ama hepimiz çok mutluyduk. 40-50 arkadaş birlikte oyun oynardık. Kız-erkek ayrımı yoktu. Benim çocuklarım böyle ortamda büyümediler. Site hayatı. Sokaktalar ama bırakamadığımız bir sokakta. Baktık ki çocuklar doğadan kopuk, elinden telefon düşmeyen bir nesil yetişiyor. Colorist Şile projesi böyle doğdu. Çocukların gelişiminde renkler çok önemli. Colorist Şile projesi de renkler üzerine kurulu bir proje.

HER İNŞAATÇININ YAPACAĞI İŞ DEĞİL

Çocuklar için neler var?
30 dönüm alanın yaklaşık 14 dönümünü oyun alanlarına ayırdık. Çocuklar için geniş oyun alanları var. Sonu küçük hediyelerle biten yarışlar var. Tamamen çocuk eğitimine yönelik pedogojik eğitim almış uzmanlar tarafından yaz okulları olacak. Yaz okulunda spor akademisinden mezun olmuş ablalar ve abiler eğitim verecek. Çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Biz de yıllarca yaz okulları organizasyonları yaptık. Bu tecrübelerle yola çıktı. Normal bir inşaat firmasının yapabileceği bir iş değil bu.

Bu eğitimler ücretli mi olacak?
Hayır tamamen ücretsiz. Aidata dahil olacak. Aidatlar da çok yüksek olmayacak.

Ne kadar olacak aidatlar?
1+1 dailer için 180 TL, 2+1 daireler 250, 3+1 daireler için ise 300 TL aidat düşünüyoruz.

KENDİ MASRAFINI KENDİ ÇIKARACAK

Proje içinde bir köy bakkalı ve kafe var. Bunları kiraya vereceğiz ve bu da site aidatına destek verecek. Aidatı düşürecek birçok şey koyduk.

Colorist Şile’de fiyatlar ne kadar?
Colorist Şile, 17 dönüm üzerinde 100 konuttan oluşuyor. 15 dönümlük ikinci etabı da olacak. Toplam da 200 konut civarında olacak. Dubleks ve terasla daireler var. 1+1 daireler 175 bin TL, 2+1 daireler 270 bin TL, 3+1 daireler ise 350 bin TL civarında.

2 KATI KAZANDIRACAK

Her yatırımcı oturmak için de satın alsa, aldığı evin değerlenmesini ister. Bu anlamda siz ne kadar prim vaat ediyorsunuz?
Şile’de arsalar yüzde 30, konutlar ise yüzde 40’a yakın prim yapıyor. Biz daha önce Şile’de 3 tane projenin satışını yaptık. Buradaki kazançlar hep yüzde 110’ların üzerinde oldu. Bir projenin gerçek değerini ikinci el belirler. Bizim avantajımız bizim proje ikinci ele hiç düşmeyecek. Şu ana kadar hiç yatırımcı gelmedi. Bizim beklentimiz bu projede yüzde 120’nin üzerinde kazanç. Ama kimse satmayı düşünmeyecek.

ÖYLE BİR PROJE YAPACAĞIZ Kİ İNSANLAR NUMARATÖRLE SIRAYA GİRECEK

Projede birçok insanın özlem duyduğu bir hayatı sunuyuorsunuz ve yola da bu konseptte devam edeceğinizi söylüyorsunuz. Sürdürülebilir bir hedef mi bu?
Biz bir kaç yıl içinde bu konsepti toplu konut projelerinin içine de angaje edeceğiz. 500 konutluk bir proje içine bu konsepti koyacağız. Sektörün çok iyi olduğu dönemler vardı. Numaratörle içeri girilirdi. Şimdi öyle bir şey kalmadı. Bu dönemde bile numaratörle sıraya girilip alınabilecek bir proje yapacağız. En büyük firmalar bile reklamlarında çocuk temasını koymaya başladı. Ama Colorist Şile’nin senaryosu farklı. Diğer projeler gibi kopya değil. Bir yaşam klubü gibi düşünün burayı.

Son dönemde üretilen projelerin hemen hepsinde çocuk ve aile temasına vurgu yapılıyor. Bu uygulanabilir mi yoksa sadece bir pazarlama stratejisi mi?
Sadece bir söylem. Uygulabilir olması için 1 yıl önceden çalışmasının yapılması lazım. Birkaç tane ağaç ev koyarak çocuklara yönelik proje yapmanız mümkün değil. Çocukları yönetmek kolay değil. Bu projelerin çoğu marketing yapıyor. O pazarlamacılar da bunun nasıl uygulanacağını bilmiyor. Çünkü bu ayrı bir sektör.

3 YILDA 3 YENİ PROJE

Yeni yatırımlarınız olacak mı?
3 yılda 3 yeni proje yapacağız. Bunlardan biri Colorist Şile, ikincisi yine Şile’deki yetişkinlere yönelik proje. Çatalca’da da 400 konutluk bir projemiz olacakolacak. Bunun konseptti çok farklı. Ahşap evlerden oluşacak. Bu projelerin hepsi çizildi.

3 projenin yatırım değeri ne kadar?
Yaklaşık 340 milyon TL civarında...

Şu ana kadar sektörde birçok firmaya satış ve danışmanlık hizmeti verdiniz. Neden geliştirici olarak yola devam etmeye karar verdiniz? Daha mı karlı geldi?
Kendimize güvendiğimiz noktalar var. Satış ve pazarlama konusunda hiçbir tereddütümüz yok. Bizim hayallerimiz yüklenici firmaların çok umrunda olmuyor. Burada bizim peyzaja ve oyun olanlarına yıtırdığımız para inşaat maliyetinin yüzde 40’ı kadar. Normalde yüzde 10’unu geçmemesi lazım. Herkes buna girmez. O nedenle kendi hayalimizi yapmaya karar verdik. Colorist Şile kendi bebeğimiz. O nedenle nasıl bir iş yaptığımızı göstermek istiyoruz.

GERİLLA USULÜ SATIYORUZ

Sektörde çok güçlü oyuncular var. Bunlarla nasıl rekabet edeceksiniz?
Biraz gerilla usulü satıyoruz. Yüksek adetli konut projelerindeki satış ve pazarlama tekniğinden farklı olarak bizim içeride oturup müşteri bekleyen bir satış ekibimiz yok. Müşteriyi dışarıda ziyaret eden bir ekibimiz var. Gecenin 12’sinde bile sözleşme yapan bir ekip var.

SATAMAYACAĞIMIZ PROJE YOK

Anladığım kadarıyla geçmişten gelen güçlü bir müşteri portföyünüz var. Aksi halde tanımadığınız birinin evinin kapısını gece çalamazsınız... Doğru mu?
Tabi ki... Portföyümüz var ama ona güvenmiyoruz. Biz bugün hiç portföyümüz olmasın sıfırdan girsek bile satarız. Girdiğimiz her projeyi sattık. Bu tür projeler referansla satar. Biz iyi bir referans çıkartıyoruz.

Şile’nin dışında ilgilendiğiniz başka lokasyonlar var mı?
Caddebostan’da 2 tane geliştirdiğimiz proje var. Yine Kartal-Maltepe bölgesi var... Ama 10 dönüm ve üstü bir yer bulursak Colorist Şile projesinin konseptini toplu konuta uygulayacağız.

500 ODALI OTEL
Şile’de 500 oda kapasiteli bir otel projemiz var. 450 milyon TL yatırım değeri var. Projesi hazır. Proje aynı zamanda Türkiye turizmine de büyük katkı sağlacak. İçinde otel, devremülk, okyanus havuz, Tema Park... Tüm bunlarla birlikte 2 milyona yakın turist çekmesini bekliyoruz.

TÜRK İŞİ DISNEYLAND
Proje kapsamında yine Disneyland da var. Ama bu tarihin yeniden canlandığı bir Disneyland olacak. Proje ile ilgilenen birçok yerli ve yabancı yatırımcılar var. Görüşmelerimiz devam ediyor.

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yeni Doğuşkent projesi yeşiller içerisinde bir hayat sunuyor

Yeni Doğuşkent projesi yeşiller içerisinde bir hayat sunuyor

2017 Bursa konut projeleri arasında dikkat çeken Yeni Doğuşkent projesi, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde

23 Eylül 2017


Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı'nın Hasköy'de hayata geçireceği Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep toplanmaya başlandı. B

23 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat