• Emlak Haberleri
  • Sinpaş’a Suudi Arabistan’dan 2 milyonluk konut teklifi

Sinpaş’a Suudi Arabistan’dan 2 milyonluk konut teklifi

Türkiye’nin önemli konut üreticilerinden biri olan Sinpaş, Suudi Arabistan’da konut yapmaya hazırlanıyor. Sinpaş, bu konut projeleri için seramik fabrikası kuracağını açıkladı.

08 Ağustos 2017
Sinpaş’a Suudi Arabistan’dan 2 milyonluk konut teklifi Sabah’ta yer alan habere göre, 5 yılda 2 milyon konut yapmak isteyen Suudi Arabistan’ın Sinpaş’a teklif götürdüğü öğrenildi. Edinilen bilgilere göre konut projeleri için KİPTAŞ ve TOKİ ile beraber davet edilen Sinpaş, konut yapımında anlaşma sağladı. Arabistan’a uzun zamandır maden ihracatı gerçekleştiren Sinpaş, hayata geçirilecek konut projelerinin seramik gereksinimini ise ülkeye kuracağı fabrika ile karşılayacak.

5 MİLYON METREKARELİK KAPASİTE ARTIŞI

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, işçilik, enerji gibi maliyetleri azaltmak için hattın Türkiye'den sökülerek, Suudi Arabistan'a taşınacağını söyledi. Avni Çelik, "Suudi Arabistan yönetimi konut projeleri için bizi davet etmişti. Bu projelerde kullanılacak seramikler için bir de fabrika yapacağız. Seramik alanında mal yetiştiremiyoruz. Bilecik fabrikamız 2 ay geriden geliyor. Bu nedenle fabrikaya 5'inci hattın yapılmasına karar verdik. 5 milyon metrekarelik kapasite artışı yapacağız. Ayrıca, iki tesisi sökerek Suudi Arabistan'a kurulmak konusunda da görüş birliğine vardı. Suudi Arabistan 5 yılda 2 milyon konut yapmak istiyor. Bunun için bizi çağırdılar. Anlaşma sağlandı. Bir yerel ortakla Sinpaş Saudiya isimli bir şirket kurduk" diye konuştu.

ALTYAPI İÇİN EV BAŞINA 45 BİN DOLAR HİBE

İnşa edilecek evlerin büyük ölçekli olduğunu ve yalnızca Suudi vatandaşlara satılacağına değinen Çelik, evlerin sadece Suudi vatandaşlarına satılacağını söyledi. Çelik, "Suudi yönetimi, altyapı için ev başına 150 bin riyal yani 45 bin dolar hibe verecek. 120 bin dolar da konut başına alıcıya kredi sağlanacak. Bu para 25 yılda faizsiz olarak geri ödeyecek" dedi.  

“YÜZDE 2,5’LİK PAZAR PAYIMIZ VAR”

İstanbul ve Ankara’da satılan konutlardan yılda yüzde 2.5'lik bir pay aldıklarını ve bu oranı artırmak için agresif bir çaba içinde olmadıklarını, temkinli bir şekilde büyümeyi tercih ettiklerini belirten Çelik, "İstanbul'da yılda 130 bin, Ankara'da ise 40 bin konut satılıyor. Biz bu piyasadan yılda 4 bine yakın pay alıyoruz. Yani yüzde 2.5'lik pazar payımız var. Şayet toplam pazar yüzde 30 daralsa bile biz markamız ve servisimizle yine bu 4 bini satarız diye planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

“YATIRIM ŞARTI DÜŞERSE TALEP ARTAR”

 Ayrıca Suudi işadamlarının Türkiye vatandaşlığına geçmek istediklerini ama 1 milyon dolarlık yatırım şartını yüksek bulduklarını ifade eden Avni Çelik, "Suudi Arabistan'daki aile meclislerine katıldığımda bana, bu şartın 500 bin dolara inmesi gerektiğini söylüyorlar. Shengen kapsamında olan ülkelerin şartlarının daha uygun olduğunu, Türkiye'nin de buna yaklaşmasının talebi artıracağını belirtiyorlar" diye ekledi.

“PAZARLAMA VE TANITIM DESTEK VERİLMELİ”

Avni Çelik, yabancıya konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması gerektiğini vurgulayarak açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bu sektör Türkiye'ye net döviz girişi sağlıyor. Ancak yabancıya yapılan konut satışı döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınmıyor. Ekonomi Bakanlığı'nın tanıtım ve pazarlama alanında verdiği teşviklerden yararlanmak için bu sektör için çok önemli. Yabancıya konut satışı döviz kazandırıcı hizmet olarak kabul edilmeli. Bunun sonunda da tanıtım ve pazarlamaya ilgili destekler verilmeli. Bu yapıldığı takdirde daha geniş kitlelere ulaşabileceğiz. Bu da konut satışlarını artıracak."


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum